Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Aktualności

Nowsza wiadomość Starsza wiadomość

CENTROWY PROJEKT PROFREKWENCYJNY W UK link

dodano: 2011-05-24

Projekt badawczy "VAA for Poles and Lithuanians eligible to vote in UK local elections" prowadzony przez Centrum Europejskie wkroczył w kolejny etap realizacji!

Przypominamy, że projekt ma na celu wprowadzenie aplikacji internetowej Voter Advice Application do użytkowania wyborców w Wielkiej Brytanii, w tym wielu mieszkających tam Polaków i Litwinów. Narzędzie pozwala odwiedzającym stronę www.myCandidate.eu na porównanie poglądów własnych i kandydatów startujących w wyborach lokalnych. Odbywa się to poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania przygotowane według następujących zagadnień: opieka socjalna, dzieci, gospodarka, bezpieczeństwo, władza, transport. Następnie nasz system porównuje wyniki użytkownika z odpowiedziami kandydatów i segreguje je według najbliższej zgodności.

Za nami pierwsze wybory: 5 maja odbyły się wybory lokalne w Anglii i Irlandii Północnej oraz wybory do Zgromadzeń Narodowych Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Do tego czasu udało nam się wdrożyć Voter Advice Application oraz uruchomić naszą stronę www.myCandidate.eu.

Naszą grupą targetową, do której staraliśmy się dotrzeć przez ostatnich kilka miesięcy byli Polacy i Litwini z UK. Zgodnie z europejski regulacjami, obywatele UE są uprawnieni do oddania głosu w wyborach lokalnych w innym kraju członkowskim. Staraliśmy się głośno o tym mówić, zachęcając jednocześnie do poznania kandydatów poprzez Voter Advice Application. W tym celu udało nam się dotrzeć do mediów skupiających te dwie mniejszości, przeszło 10 tytułów prasowych oraz polskiego radia w Londynie. Następnie nawiązaliśmy kontakt z partiami politycznymi w UK i ludźmi działającymi na rzecz demokracji w UK, m.in. z "Friends of Poland". Dzięki temu środowiska bliskie kandydatom mogły zobaczyć jak dużą i ważną grupą społeczną w UK są Polacy i Litwini i że ich głosy w wyborach mają niemałe znaczenie.

Aktualnie, przy współpracy z Loughborough University z UK i MyPolitiq, litewską organizacją non-profit, zajmujemy się zbieraniem i opracowywaniem danych statystycznych, których dostarczyła nasza aplikacja. Chcemy, aby posłużyły one za bazę do dalszych opracowań naukowych. Nasi eksperci zajmujący się naukami politycznymi, socjologią i antropologią już czekają na najświeższe materiały. Owocem ich pracy będą publikacje naukowe i planowana na listopad konferencja w Warszawie, o której szczegółach poinformujemy w późniejszym terminie.

Projekt finansowany przez Komisję Europejską, DG Justice wystartował w styczniu 2011 i potrwa do końca 2013 r. Jego rezultatem będzie uruchomienie Voter Advice Application na stronie www.myCandidate.eu w trzech językach (polskim, litewskim i angielskim) na dwa lata, dwie międzynarodowe konferencje i dwie międzynarodowe publikacje dotyczące tego, jak wesprzeć wyborców i zachęcić ich do brania udziału w głosowaniu.

Dziękujemy wszystkim użytkownikom naszej strony, studentom CE życzymy udanej sesji i wakacyjnego odpoczynku. Szykujcie się na jesienna konferencję!

Zespół Voter Advice Application
 

dodano przez dr hab. Agata Dziewulska

Powrót do listy aktualności

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01