Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Aktualności

Nowsza wiadomość Starsza wiadomość

Debata z M.Leonardem i J.Saryusz-Wolskim„Europa w niczyim świecie: dlaczego UE potrzebuje strategii globalnej”, 4 grudnia link

dodano: 2013-11-29

Warszawskie Biuro ECFR serdecznie zaprasza na debatę, w której udział bierze członek Rady PISM Jacek Saryusz-Wolski:

„Europa w niczyim świecie: dlaczego UE potrzebuje strategii  globalnej”

Debata  odbędzie się 4 grudnia, godz. 15:30 – 17:30.

Miejsce: Fundacja Batorego, ul. Sapieżyńska 10a, Warszawa.

W debacie wezmą udział:
 
Mark Leonard – dyrektor ECFR
oraz
Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Jacek Saryusz-Wolski – poseł do Parlamentu Europejskiego
Krzysztof Szczerski – poseł do Sejmu RP
 
prowadzenie: Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego
 
Kiedy dziesięć lat temu UE uchwalała swoją strategię bezpieczeństwa panowało przekonanie, że „Europa jeszcze nigdy nie była tak zamożna, tak bezpieczna i nigdy nie cieszyła się taką wolnością”. Ale w ubiegłej dekadzie w otoczeniu międzynarodowym UE zaszły dramatyczne zmiany. W najnowszej analizie „Dlaczego UE potrzebuje strategii globalnej” eksperci ECFR, m.in. Mark Leonard, który będzie gościem debaty, piszą, że erozji uległy założenia, na których UE opierała dotąd swoją pozycje w świecie.
 W wyniku kryzysu jej soft power uległa wyraźnemu osłabieniu: „efektywny multilateralizm” przeżywa kryzys; zmniejszenie zaangażowania USA w sprawach międzynarodowych oznacza głęboką zmianę w relacjach transatlantyckich; europejska polityka rozwojowa traci na znaczeniu w obliczu konkurencji ze strony innych potężnych „sponsorów”; liberalny interwencjonizm stał się jako doktryna trudniejszy w realizacji ze względu m.in. na zmniejszone wydatki na obronę; obecność UE w Azji ograniczona jedynie do kwestii gospodarczych zdaje się już nie wystarczać. Jak pisze z kolei amerykański ekspert Charles Kupchan, żyjemy dzisiaj w chaotycznym, „niczyim” świecie, pozbawionym globalnego hegemona i wymagającym także od Europy przemyślenia na nowo swojego w nim miejsca.  Czy Unia Europejska potrzebuje nowej strategii globalnej będącej odpowiedzią na nowe wyzwania? Czy poświecony bezpieczeństwu i obronie grudniowy szczyt Unii Europejskiej  przyczyni się do przełamania impasu w rozwoju europejskich zdolności do działania? Czy Polska może i chce być jednym z architektów bardziej ambitnej polityki UE w świecie i na czym jej wkład mógłby polegać?
 
Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu na adres:

 

dodano przez administrator

Powrót do listy aktualności

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01