Debaty z cyklu "JEDINYJ" wybór?

dodano: 2016-09-13

Debaty z cyklu "JEDINYJ" wybór? - 20 IX (wtorek) godz. 16:30 | 23 IX (piątek) godz. 11:00

NOTKI O GOŚCIACH

Wojciech Konończuk – kierownik Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Europy Wschodniej UW. Studiował również na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu i w Szkole Głównej Handlowej. Visiting scholar w Instytucie Kennana w Waszyngtonie. Stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”.

Jakub Kumoch – politolog, europeista i orientalista, były analityk OSW, PISM oraz Instytutu Sobieskiego. Badał m.in. stosunki międzynarodowe na Bałkanach, politykę zagraniczną Francji, działania zewnętrzne UE oraz międzynarodową obserwację wyborów. W latach 1995-2010 zajmował się zawodowo dziennikarstwem, pracując m.in. przez blisko 3 lata jako korespondent PAP w Moskwie, był też wiceszefem działu zagranicznego i szefem działu krajowego „Dziennika”. Od 2011 r. ekspert Misji Obserwacji Wyborów Unii Europejskiej specjalizujący się m.in. w obserwacji i analizie mediów w procesach wyborczych.

Ernest Wyciszkiewicz – politolog, od 2016 r. dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wcześniej zastępca dyrektora Centrum, koordynator programu ds. bezpieczeństwa energetycznego, zmian klimatu i prawa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Autor wielu opracowań analitycznych, ekspertyz i artykułów z zakresu polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej i UE, relacji UE-Rosja, polityki zagranicznej FR i międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Redaktor naczelny "Intersection Project".

Karol Bijoś – absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Europy Wschodniej UW. Koordynator projektu The Young Election Observers w Forum Młodych Dyplomatów, w ramach którego 20 młodych Europejczyków monitoruje sytuację wyborczą w Rosji.

Masza Makarowa – dziennikarka pochodząca z Rosji, redaktorka rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook, związana ze stowarzyszeniem „Za wolną Rosję”.

Maciej Zaniewicz – zastępca redaktora naczelnego polskojęzycznej wersji portalu Eastbook.eu. Absolwent stosunków międzynarodowych i rosjoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze i czyta na temat Europy Wschodniej.

Dmitrij Orieszkin – rosyjski politolog opozycyjny, zajmujący się prognozami i geografią analityczną. Aktywnie działający w trakcie protestów na placu Błotnym w 2012 r.  Publicznie odniósł się na łamach swojego bloga na stronie radia Echo Moskwy do polityki rosyjskiej względem Ukrainy w 2014 r. Związany z Ruchem Gołos.

Lilia Szibanowa – była dyrektorka Ruchu Gołos, które oficjalnie zostało uznane za "agenta zagranicy". Obecnie ekspert wyborczy w Europejskiej Platformie dla Demokratycznych Wyborów. Ze względu na sytuację polityczną przebywa poza granicami kraju.

Roman Udot – pracownik Ruchu Gołos walczącego o prawa wyborców i uczciwe wybory w Rosji. Specjalista od analizy statystycznej wyników wyborów. Jedna z głównych postaci Ruchu Gołos, ważny cel dla rosyjskiej propagandy, przeciwko któremu NTV regularnie emituje materiały szkalujące. Z wykształcenia fizyk.

Michał Kacewicz – reporter, komentator, publicysta, od 2001 r. w "Newsweeku". Zajmuje się Europą Środkową i Wschodnią, a bliżej i ściślej Rosją i światem, który narodził się na gruzach byłego sowieckiego imperium. Wielokrotnie podróżował i mieszkał oraz studiował w Rosji i Rosję. Autor dwóch książek, biografii Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina. Uwielbia historię, a zwłaszcza wszystko co dotyczy zimnej wojny i okresu panowania późnych Romanowów. Interesuje się relacjami energetycznymi i militarnymi w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Ze względów organizacyjnych będziemy wdzięczni za potwierdzenie przybycia: kolakowska@cprdip.pl