Fundacja prof. Bronisława Geremka zaprasza pokaz filmu i debatę o Europie link

dodano: 2015-09-30

Fundacja im. prof. Bronisława Geremka oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na pierwszy w Polsce pokaz filmu oraz debatę o kryzysie i przyszłości Europy, 7 października 2015.

ZAPROSZENIE

7 października 2015

Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, Warszawa, ul. Agrykoli 1

17:00 - 17:05 - powitanie Tadeusz Zielniewicz - Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

17:05 - 18:30 - pokaz filmu Wielka klęska Europy (polskie napisy)

18:30 - 18:45 - przerwa

18:45 - 20:20 - debata inspirowana filmem

Wstęp wolny, tłumaczenie symultaniczne angielsko-polskie

RSVP do 5 października: fundacja@geremek.pl

Patronat medialny: LIBERTE!

Zapraszamy na pierwszy w Polsce pokaz filmu, po którym odbędzie się debata o przyszłości Europy z udziałem reżyserki filmu Annalisy Piras oraz Bernarda Guetty francuskiego dziennikarza, Marka A. Cichockiego eksperta do spraw europejskich i Leszka Jażdżewskiego publicysty, redaktora naczelnego pisma Liberte!

Film z 2015 roku Annalisy Piras i Billa Emmotta opowiada historię hipotetycznej, niedalekiej przyszłości. UE przestaje istnieć, a kontynent pogrąża się w kryzysie rywalizujących ze sobą państw narodowych. Na pokładzie samolotu do Berlina podróżuje brytyjski archeolog aby dać wykład o niegdyś istniejącej UE oraz o wartościach, które stały u jej podstaw. W samolocie opowiada pięć historii pochodzących z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii i Chorwacji tworzących unikalny obraz „europejskiego marzenia” oraz tego jak łatwo może ono być na zawsze stracone.

Piękne ujęcia, wywiady z czołowymi ekspertami (wśród nich panelista debaty Bernard Guetta oraz m.in. Thomas Piketty, Filipe Gonzales, Radosław Sikorski), historie zwykłych ludzi - za pomocą tych środków wyrazu Annalisa Piras pokazuje obraz Europy, która o ile nic się nie zmieni ulegnie rozpadowi ale o którą warto i trzeba walczyć.

Gdy w marcu tego roku film pokazała telewizja BBC na wyspach i na kontynencie rozgorzała dyskusja o przyszłości Europy. W debatę zaangażowały się największe media m.in. The Guardian, The Huffington Post, L'Espresso, La Stampa, La Repubblica.

Zwiastun filmu: https://vimeo.com/ondemand/thegreateuropeandisaster/119291705
Strona filmu: www.thegreateuropeandisastermovie.eu

Annalisa Piras - reżyserka filmu Wielka klęska Europy. Komentatorka polityczna w BBC News, Sky News, CNN, Al Jazeera oraz CNBC. Korespondentka tygodnika L'Espresso w Londynie (1997-2011). W latach 1997-2011 była szefową Londyńskiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Założycielka fundacji Wake Up, której celem jest debata o kryzysie Zachodu poprzez produkcje filmowe

Bernard Guetta - dziennikarz, komentator, publicysta. Był korespondentem dziennika Le Monde w Polsce w czasach pierwszej Solidarności, w USA w okresie prezydentury Ronalda Reagana oraz w Moskwie w czasie pierestrojki. W Polsce dzięki Fundacji im. prof. Bronisława Geremka ukazała się jego książka pod tytułem Jak zostałem Europejczykiem wydawnictwo Universitas (2014).

Leszek Jażdżewski - redaktor naczelny pisma Liberte! Komentator, publikował m.in w Newsweeku, Wprost, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej. Moderator debaty

Marek A. Cichocki - dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin oraz redaktor naczelny periodyku Nowa Europa. Przegląd Natoliński. Wykładowca akademicki. Współwydawca rocznika Teologia Polityczna. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej, integracji europejskiej i historii idei.