Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Aktualności

Nowsza wiadomość Starsza wiadomość

Globalny rozwój - festiwal, konferencje, panele tematyczne

dodano: 2012-10-25

W dniach 25-28 X odbędzie się III edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc "Globalny rozwój w kinie" (http://www.festival.humandoc.net/). Imprezie towarzyszyć będą spotkania panelowe/konferencje poświęcone tematyce rozwoju we współczesnym świecie - m.in.: 26 października, godz. 17.30 - 19.00, sala nr 2, Kino Kinoteka „Fałszywi ambasadorowie Afryki? O pomocy rozwojowej, inwestycjach i stanie państwowości w Afryce. 

Tytuł panelu nawiązuje do głośnego filmu „Ambasador" w reż. Madsa Brüggera, prezentowanego na Festiwalu. Uczestnicy spróbują zmierzyć się z pytaniem o to, jak Afryka traktowana jest przez państwa innych kontynentów, w tym przede wszystkim Zachód; jakie znaczenie dla przyszłości Afryki ma pomoc rozwojowa; jak wyglądają inwestycje (płynące zarówno z państw zachodnich, jak i z krajów do niedawna tam nieobecnych), tj. czy mamy do czynienia z wyzyskiem i działaniami, których konsekwencje to np. finansowanie krwawych konfliktów (w nawiązaniu do problemów poruszonych przez pokazywany na festiwalu film „Blood in the Mobile” w reż. Franka Piaseckiego Poulsena) czy też z naturalnym procesem agresywnego wchodzenia zewnętrznego kapitału, gdzie chęć zysku dominuje nad zagadnieniem społecznej odpowiedzialności. Ponadto, dyskutanci, odnosząc się do filmu „Ambasador”, wypowiedzą się, dlaczego, w ich opinii, coś co pokazuje film, ma prawo zdarzyć się właśnie w Afryce; będziemy rozmawiać o stanie państw afrykańskich, korupcji. Wreszcie, zastanowimy się, czym jest dziś kontynent afrykański, jakie są jego potrzeby i oczekiwania oraz jakie ma znaczenie gospodarcze i polityczne we współczesnym świecie.
Udział w panelu wezmą eksperci zajmujący się Afryką oraz praktycy pomocy rozwojowej: red. Remi Adekoya, redaktor działu polityki w „Warsaw Business Journal”, dziennikarz „The Guardian”; dr Wiesław Lizak z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, Monika Matus, Koordynator Grupy roboczej ds. pomocy rozwojowej w „Grupie Zagranica” oraz dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Moderacja panelu: dr Dorota Heidrich, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW.

 

 

 

dodano przez dr Kamil Zajączkowski

Powrót do listy aktualności

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01