Grant MSZ dla PTSM, ISM i CE attachment

dodano: 2015-02-20

MSZ RP w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015” przyznała grant na realizację projektu nt. "Centra Studiów nad Polską i Europą Środkową na uniwersytetach azjatyckich",  m.in. Centrum Europejskiemu UW.

Celem projektu, który realizowany będzie przez konsorcjum: Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW oraz Centrum Europejskie UW jest umocnienie już istniejących Centrów, które powstały z inicjatywy PTSM, ISM i CE w 2013 r. w Manipal University i University of Calcutta oraz powstanie nowych Centrów na innych uczelniach azjatyckich. Koordynatorem projektu jest dr Jakub Zajączkowski z ISM UW. Współkoordynatorami są: dr Kamil Zajączkowski (CE UW), mgr Aleksandra Jaskólska (ISM) oraz mgr Barbara Kratiuk (ISM).

Centra będą ulokowane w następujących uczelniach w Azji:

• Manipal University;
  • University of Calcutta;
  • Global College International, Katmandu;
  • Peking University;
  • Xiamen University;
  • Kyungpook National University, Daegu

W ramach projektu zorganizowane zostanie:

• 14 kursów (po 15 godzin) dotyczących polskiej polityki zagranicznej, transformacji gospodarczej i politycznej w Polsce i Europie Środkowej, rozwoju samorządu w Polsce na uczelniach partnerskich w Azji (po 4 kursy na uczelniach indyjskich; 2 kursy w Nepalu, 2 w Chinach i 2 w Republice Korei).

Kursy będą prowadzone przez pracowników ISM UW, CE UW oraz badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz UMCS.

Ponadto w ramach grantu zostaną opublikowane w języku angielskim dwie książki:

• Poland in the European Union – ambitions and possibilities pod redakcją K. Zajączkowskiego i
    A. Adamczyka
  • Past and Present of European Integration. Poland’s Perspective pod redakcją O. Barburskiej,
    D. Milczarka

W ramach projektu zostanie także zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa na temat percepcji Polski w państwach azjatyckich z udziałem badaczyz uczelni partnerskich. Odbędzie się również wizyta studyjna władz UW i ISM na uczelniach partnerskich w Indiach.

Załącznik: Wyniki Konkursu MSZ