JEŃCY WOJNY 1920-SPÓR O HISTORIĘ Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

dodano: 2011-09-16

PISM zaprasza: debata  JEŃCY WOJNY 1920-SPÓR O HISTORIĘ Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

We wtorek 20 września w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbędzie się pokaz filmu Anny Ferens „Co mogą martwi jeńcy”. A po nim dyskusja na ten temat losów polskich jeńców w Rosji i rosyjskich w Polsce.

Film opowiada o losach jeńców sowieckich w polskich obozach po wojnie 1920 roku. Anna Ferens (współautorka wraz z Ewą Stankiewicz słynnego filmu Trzech kumpli” tak mówiła o tym filmie w jdenm z wywaidów: „W ubiegłym roku, z producentem Robertem Kaczmarkiem rozmawialiśmy o tym, żeby na 90. rocznicę bitwy warszawskiej przygotować film, który do tego wydarzenia nawiązuje. O samej bitwie już sporo wiemy. Natomiast od 20 lat bitwa warszawska traktowana jest przez rosyjskie media jako pretekst do eksploatowania wątku jeńców sowieckich rzekomo zamordowanych w polskich obozach. Ten wątek zawsze się pojawiał, kiedy mowa była o zbrodni katyńskiej. Przy czym zajęłam się nie tylko losem samych jeńców. Gdyby tak było, wówczas film miałby charakter wyłącznie historyczny, a w Polsce - nad czym ubolewam - ludzi interesujących się historią jest wciąż za mało. Tymczasem chciałam prześledzić, jak ta sprawa wykorzystywana jest w Rosji propagandowo. Chodzi tu bowiem o współczesne konsekwencje fałszowania historii, o kwestię tego, jaki wizerunek ma Polska w innym kraju”.

Po filmie odbędzie się debata zatytułowaną „Jeńcy wojny 1920 – spór o historię z myślą o przyszłości”. W debacie udział wezmą: prof. Zbigniew Karpus (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń), prof. Giennadij Matwiejew (Uniwersytet im. M. Łomonosowa, Moskwa) oraz prof. Wojciech Roszkowski (PAN, członek Rady PISM).Debatę moderować będzie dyrektor PISM - dr Marcin Zaborowski.

Państwowy Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza  na tę imprezę. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności mailem do 19 września: konferencje@pism.pl

20 września 2011 (wtorek) godzina 10:00-14:00 Kino KULTURA Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa.