Karol Szymanowski - uniwersytecki wkład w polską prezydencję w UE link

dodano: 2011-07-10

Celem Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej ma być trwała obecność muzyki Karola Szymanowskiego w repertuarach światowych orkiestr, wielkich teatrów operowych i najważniejszych sal koncertowych.

Szymanowskim.jpgJuż od kilkudziesięciu lat Karol Szymanowski jest uważany za drugiego po Fryderyku Chopinie najwybitniejszego polskiego kompozytora, zaś jego twórczość przeżywa w ostatnich latach wielki renesans. Postać Szymanowskiego, obok Czesława Miłosza i Stanisława Lema, będzie jednym z filarów Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Koordynator wydarzeń związanych z prezydencją, Instytut Adama Mickiewicza, przedstawia na portalu www.culture.pl projekty realizowane w Polsce i na całym świecie. Aby przedstawić i przybliżyć Karola Szymanowskiego internautom, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie we współpracy z IAM przygotowała stronę internetową www.karolszymanowski.pl, dostępną także poprzez www.culture.pl, będącą kompendium wiedzy na temat życia i dorobku kompozytora.

Bogata zawartość strony pozwala zapoznać się z wszelkimi wątkami i aspektami życia i twórczości Karola Szymanowskiego. Podzielona na okresy Biografia obok wydarzeń z życia kompozytora zawiera także krótkie biogramy jego przyjaciół i współpracowników. Przedstawiony został styl kompozytorski, działalność literacka, publicystyczna i dziedzictwo intelektualne. Omówienia wszystkich dzieł kompozytora ilustrowane są fragmentami partytur oraz nagrań audio i video, dołączono ponadto kompletny chronologiczny spis utworów. Interesującym działem są Kręgi inspiracji – rodzinne Kresy, podróże orientalne, sztuka Antyku, kultura i muzyka Podhala. Oprócz bogatej galerii zdjęć, dokumentów, listów, fragmentów autografów muzycznych i wydań, obejrzeć można trójwymiarową prezentację zakopiańskiej willi „Atma”. Atrakcją dla każdego melomana i nie tylko jest animowana prezentacja Stabat Mater, pozwalająca słuchać dzieła z synchronicznym podglądem autografu partytury.

Strona powstała w oparciu o publikację multimedialną, wydaną przez Uniwersytet Warszawski i Fundację Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2007 z okazji Roku Karola Szymanowskiego. Już wkrótce obok polskiej i angielskiej pojawia się kolejne wersje językowe: niemiecka, francuska i rosyjska.

Autorami tekstów są najwybitniejsi znawcy twórczości i życia Karola Szymanowskiego, m.in. prof. Zofia Helman, Teresa Chylińska, Adam Neuer, Maciej Pinkwart. Wykorzystano także fragmenty publikacji PWM. Znakomita większość udostępnionej ikonografii i archiwaliów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, największej przechowywanej w Polsce kolekcji związanej z Karolem Szymanowskim. Pozostałe źródła to m.in. Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Universal Edition Wien. Fragmenty filmowe pochodzą z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A., zaś muzyczne z Polskiego Radia S.A. Realizacja techniczna i grafika strony są dziełem znanej łódzkiej pracowni noyamundi.

Głównymi wydarzeniami będą wykonania Króla Rogera, Stabat Mater, dzieł symfonicznych i kameralistyki, z udziałem światowej klasy wykonawców i w najbardziej znanych salach koncertowych świata, od Madrytu po Tokio. Ponadto promocja twórczości Karola Szymanowskiego – artysty pochodzącego z polskich Kresów, gdzie zderzały się wpływy katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu, z którymi kompozytor stykał się przez całe swoje życie – zostanie wykorzystana do budowania wizerunku Polski otwartej, tolerancyjnej, z długą tradycją wielokulturowości.