Konferencja POLSKA-NIEMCY-CHINY ... attachment link

dodano: 2015-04-24

... w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, 18 maja

"Polska-Niemcy-Chiny. Dwa odrębne modele relacji międzynarodowych"

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają wszystkich zainteresowanych 18 maja 2015 roku na konferencję „Polska- Niemcy-Europa. Dwa odrębne modele relacji międzynarodowych", która odbędzie się w auli WSE przy ul. Westerplatte 11 w Krakowie.
Podczas konferencji zapewniamy symultaniczne tłumaczenie z języka polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu prosimy
o przesłanie do organizatorów wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny:  "Pliki do pobrania".

Organizatorami projektu są Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, Fundacja Konrada Adenauera w Warszawie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kontakt:
Dział Współpracy Międzynarodowej, e-mail:

Tematyka konferencji

W ostatnich latach relacje gospodarcze niemiecko-chińskie nabrały przyspieszenia i cechowały się wielkim ożywieniem politycznym. Obydwie silnie nakierowane na eksport gospodarki narodowe urosły do rangi strategicznych partnerów gospodarczych. Niemcy zostały największym partnerem Chin w Europie, tak jak Chiny dla RFN w Azji. Państwo Środka jest dla naszych sąsiadów pod względem wielkości wymiany gospodarczej trzecim partnerem w świecie. Silnym związkom gospodarczym towarzyszy ożywiony dialog polityczny. Jednocześnie w  cieniu relacji niemiecko-chińskich rozwijają się stosunki polsko-chińskie. Czy mają one szanse nabrać podobnej dynamiki jak wzorcowe relacje niemiecko-chińskie, czy też raczej  w przyszłości będzie można zaobserwować dwa odrębne modele stosunków międzynarodowych i to w sferze ekonomicznej i politycznej? Jakie wypróbowane mechanizmy w dialogu niemiecko-chińskim może zastosować strona polska lub też starać się o standaryzacje relacji politycznych z Chinami dla całej Unii Europejskiej?

09.30 Otwarcie i wprowadzenie

Prof. dr hab. Piotr Kłodkowski, Rektor WSE im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
Dr Błażej Sajduk, Prorektor WSE im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

09.45-12.00 Dyskusja panelowa I

Chiny jako polityczny partner Niemiec i Polski – razem czy osobno wobec rosnącej gospodarczej obecności Chin w Europie i ich roli w świecie

Dr Gudrun Wacker, Asia Division, German Institute for International and Security Affairs
Prof. dr hab. Adam Gwiazda, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Dr Joanna Wardęga, Dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie", Wicedyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ ds. Ogólnych
Michał Futyra, Instytut Badań nad Cywilizacjami, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

Moderacja: Prof. dr hab. Arkadiusz Stempin, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg

12.00-13.00 Przerwa kawowa

13.00–15.15 Dyskusja panelowa II

Obecne relacje ekonomiczne niemiecko-chińskie i polsko-chińskie – dwa spetryfikowane na przyszłość modele?

Jaga Szymanowska, właścicielka firmy Luna Libra
Jacek Kisiała, współwłaściciel firmy Extend Vision
Yingnan Sun, Instytut Konfucjusza w Opolu
Przedstawiciel przedsiębiorstwa z Niemiec