Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Aktualności

Nowsza wiadomość Starsza wiadomość

Kulturalnie o Prezydencji (18 czerwca) attachment link

dodano: 2011-06-11

Forum Europejskie przy Centrum zaprasza na konferencję o polskiej kulturze w kontekście polskiej prezydencji...

Kulturalnie o Prezydencji to jednodniowa konferencja o polskiej kulturze w kontekście polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W sobotę, 18 czerwca 2011 w LOKALU UŻYTKOWYM, klubie kulturalnym na warszawskiej Starówce przy słynnych Kamiennych Schodach eksperci poszukają odpowiedzi na pytania o świadomość kulturalną Polaków, o program polskiej Prezydencji i o to czym i jak powinniśmy się chwalić zagranicą.

Na liście Gości znajdują się przedstawiciele środowiska naukowego, jak również publicyści, badacze i reprezentanci trzeciego sektora.

Wydarzenie otworzy Aleksandra Grzesiak, lider projektu z ramienia Forum Europejskiego, która przybliży słuchaczom ideę projektu i poprowadzi ich przez program dyskusji o polskiej kulturze w kontekście Prezydencji. Następnie Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Paweł Potoroczyn opowie o tym, jaką polityczną rolę odgrywa Prezydencja, ale przede wszystkim o tym, jak można ją wykorzystać w dyplomacji kulturalnej – i jak polskie instytucje zamierzają to zrobić.

Następnie zaproszeni przez Aleksandrę Grzesiak goście – socjologowie, artyści i krytycy kulturalni – zajmą się kwestią wrażliwości polskiego społeczeństwa na kulturę. Padną pytania o stopień partycypacji Polaków w wydarzeniach kulturalnych – zarówno kultury wysokiej, jak i niskiej, o rolę społeczną kultury i o trendy, które widać w ostatnich latach.

O tym, czy wybrane zostały właściwe dzieła do promocji, spróbuje rozstrzygnąć panel złożony ze specjalistów w dziedzinie kultury i sztuki, którzy punkt po punkcie „rozbiorą” program kulturalny polskiej Prezydencji. W dyskusji poprowadzonej przez Angelinę Kussy padną także pytania o to, czego zabrakło.

Wieczór zamknie prezentacja case study – tego, jak inne państwa w trakcie swojej Prezydencji wykorzystywały kulturę, o czym przekonamy się na przykładzie Francji i Węgier. Aleksandra Żebrowska ze swoimi gośćmi spróbuje ustalić narzędzia promocji kultury narodowej i pokazać, jakie pomysły były dotychczas realizowane.

Patronami imprezy są: "Kultura Liberalna", "Liberte!", kulturalnie.waw.pl i Węgierski Instytut Kulturalny.

Organizatorami imprezy są Forum Europejskie, Centrum Europejskie UW oraz Lokal Użytkowy.

Program  w załączniku.

Zapraszamy!

Ktoś jeszcze nie potwierdził swojej obecności?   Rejestarcja na  FB FE (link)

dodano przez administrator

Powrót do listy aktualności

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01