MyCandidate.eu i CE w Londynie link

dodano: 2012-04-03

Miło nam ogłosić, że w tym roku kontynuujemy projekt badawczy "VAA for Poles and Lithuanians eligible to vote in UK local elections". Jest on prowadzony przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, brytyjski uniwersytet w Loughborough i litewską organizację MyPolitiq. Tegoroczne działania koncentrują się na wyborach Burmistrza Londynu i Członków Zgromadzenia Londyńskiego, które odbędą się 3 maja.

Przypominamy, że projekt ma na celu wprowadzenie aplikacji internetowej Voter Advice Application dla wyborców z Wielkiej Brytanii, w tym wielu mieszkających tam Polaków i Litwinów. Narzędzie pozwala odwiedzającym stronę myCandidate.eu na porównanie poglądów własnych i kandydatów startujących w wyborach lokalnych. Odbywa się to poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania przygotowane według następujących zagadnień: opieka socjalna, dzieci, gospodarka, bezpieczeństwo, władza, transport. Następnie nasz system porównuje wyniki użytkownika z odpowiedziami kandydatów i segreguje je według najbliższej zgodności.
    Zgodnie z prawem europejskim, obywatele UE są uprawnieni do oddania głosu w wyborach lokalnych w innym kraju członkowskim, w którym mieszkają. Nasze działania polegają na uświadamianiu obywateli Polski i Litwy o tym prawie i zachęceniu ich do zapoznania się z kandydatami i oddania głosu. W tym celu staramy się dotrzeć do kandydatów i stworzyć ich profil. Dzięki aplikacji na naszej stronie wyborcy będą mogli sprawdzić, którzy kandydaci mają podobne poglądy. Staramy się informować obywateli poprzez media nastawione na mniejszości polskie i litewskie w Londynie. Rozwijamy nasz profil na Facebooku oraz będziemy wkrótce prowadzili profil na Twitterze. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się podnieść zainteresowanie wyborami i przyczynić się do zwiększenia zaangażowania społeczności emigrantów. Naszym celem jest uświadomienie, że są oni ważną częścią społeczeństwa w Wielkiej Brytanii.
Osoby zainteresowane efektami naszej pracy zapraszamy na konferencję w Warszawie, którą planujemy w listopadzie. Członkowie naszego zespołu podzielą się swoimi doświadczeniami i wnioskami. W przygotowaniu jest również publikacja naukowa.

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zespół MyCandidate.eu

dodano przez dr hab. Agata Dziewulska