Nowe galerie attachment link

dodano: 2010-02-27

Otwieramy nowe galerie fotograficzne - Galerie Przyjaciół [o ile starczy miejsca na dysku]. Będą to wybrane galerie przyjaciół, pracowników i studentów CE, związane z historią i kulturą europejską, instytucjami unijnymi. Cykl otwiera galeria p. Ewy Tomaszewskiej, europosła w latach 2004-2008.

"Parlament Europejski ma trzy siedziby. Główną w Strasburgu – miejsce obrad plenarnych, w Brukseli – miejsce obrad komisji i delegacji oraz minisesji, a także w Luxemburgu – tam parlamentarzyści praktycznie nie bywają, mieszczą się tam biura administracji parlamentarnej (służb finansowych, tłumaczy pisemnych i innych).
Gmachy Parlamentu, zarówno w Strasburgu jak i w Brukseli, to ogromne przestrzenie, kilometry korytarzy, stal i szkło. Ciekawe koncepcje architektoniczne, czasem funkcjonalne, jednak nie zawsze. Budynki, sale i dziedzińce noszą nazwy pochodzące od nazwisk wybitnych Europejczyków. Polskie akcenty, to dziedziniec w Strasburgu im. Bronisława Gieremka (jest tam pamiątkowa tablica) i rzeźba – kula obrazująca jedność świata, dzieło wrocławskich artystów – plastyków, państwa Urbanowiczów. W „oswajaniu” tych przestrzeni pomaga spojrzenie przez obiektyw"
- ciąg dalszy w załączniku,

Roman Zyla