Prof. Dariusz Milczarek w IX Polsko-Ukraińskich Spotkaniach „Polityka i Historia”, link

dodano: 2016-10-02

W dniach 22-25 września 2016 r. w ukraińskiej miejscowości Jaremcze odbyły sie IX Polsko-Ukraińskich Spotkania „Polityka i Historia”,  w których UW i CE reprezentował prof. D. Milczarek.

Mające już długą tradycję Spotkania odbywają się co roku, gromadząc liczne grono naukowców, polityków oraz dziennikarzy z obydwu krajów. Przedsięwzięcie to ma celu nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie dialogu pomagającego w rozwijaniu wzajemnych stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą. Ma także pomagać w łagodzeniu ewentualnych kontrowersji, zwłaszcza na tle odmiennych ocen wydarzeń historycznych, takich jak np. tragiczne wydarzenia na Wołyniu w 1943 r. Spotkania są organizowane przez Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie), Uniwersytet Warszawski oraz redakcję ukazującego się we Lwowie polskiego pisma „Kurier Galicyjski” (pełna relacja patrz: www.kuriergalicyjski.com).

Prof. Milczarek był jednym z dwóch głównych prelegentów ze strony polskiej (obok prof. Antoniego Kamińskiego z Instytutu Studiów Politycznych PAN) w pierwszym panelu pt. „Pomiędzy agresją rosyjską a kontrowersyjnymi procesami w UE: wybrane aspekty dialogu polsko-ukraińskiego w wymiarze regionalnym”. Zgodnie ze jego nazwą, poruszane w panelu zagadnienia dotyczyły przede wszystkim oceny politycznych aspektów obecnego stanu stosunków między naszymi krajami, które to kwestie prof. Milczarek ujmował głównie w aspekcie ewolucji polityki wschodniej Unii Europejskiej. (Wywiad z prof. Milczarkiem na https://www.youtube.com/watch?v=krk8u5R_fwU )

Nie samą jednak nauką człowiek żyje. Przechodząc do spraw mniej poważnych warto zaznaczyć, że miejscowość, w której odbywała się konferencja, jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych górskich kurortów na Ukrainie, leżącym w Karpatach ponad 200 km na południe od Lwowa. Kurort ten był atrakcyjnym miejscem wypoczynku już przed wojną, kiedy tereny te należały do Polski (lubił tu wypoczywać m.in. Józef Piłsudski). Okolice Jaremcza są niezwykle malownicze nie tylko dzięki ukształtowaniu terenu, ale także ze względu na porastające je gęste lasy liściasto-iglaste. Przeważają w nich buki, których przebarwiające się na jesieni liście dają wspaniałe efekty kolorystyczne.