„Puszka Pandory : Estetyzacja”

dodano: 2011-12-09

Związek Polskich Artystów Plastyków i Zakład Filozofii Kultury Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na pierwsze sympozjum w cyklu „Puszka Pandory”.

Tematem sympozjum jest problem estetyzacji.
Spotkanie będzie miało miejsce 12 grudnia o godzinie 15.00 w siedzibie warszawskiego oddziału ZPAP przy ulicy Mazowieckiej 11a.

Autorzy i tematy wystąpień :

• prof. Zofia Rosińska: Dominacja pozoru
  • dr hab. Jacek Kucaba : Pomiędzy perspektywą rozumu a przestrzenią zmysłów. Estetyka rzeźby.
  • dr Przemysław Bursztyka: Aporie projektu egzystencji estetycznej (Kierkegaard - Nietzsche)
  • Anna Szyjkowska: Profanacje twarzy w malarstwie – pytanie o znaczenie
  • Joanna Daszkiewicz: Sztuka Art brut a proces estetyzacji
  • Maciej Mazurek: Kilka uwag o człowieku estetycznym

Noty o prelegentach:

Prof. Zofia Rosińska Kierownik Zakładu Filozofii Kultury, członkini Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Zajmuje się problemami z pogranicza psychologii i filozofii oraz historii psychologii, głównie zaś psychoanalizą.

Dr hab. Jacek Kucaba, Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2010 Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Pedagog, wykładowca prowadzi pracownię metalu na ASP w Krakowie. Autor programów edukacyjnych, założyciel grupy „Ruchome Święto”. Zajmuje się rzeźbą, głównie monumentalną. Autor kilkunastu realizacji w kraju i zagranicą. /www.artkucaba.eu/

Dr Przemysław Bursztyka adiunkt w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktor książek "Miłość i samotność. Wokół myśli Sorena Kierkegaarda" (WUW, Warszawa 2007) oraz "Freud i nowoczesność" (universitas, Kraków 2008). W latach 2007-2010 członek redakcji kwartalnika "Kronos - metafizyka, kultura, religia". W kręgu jego zainteresowań znajdują się: egzystencjalizm, fenomenologia, psychoanaliza, hermeneutyka filozoficzna, współczesna filozofia podmiotu oraz estetyka (w szczególności fenomenologiczna).

Anna Szyjkowska-Piotrowska doktorantka w Zakładzie Filozofii Kultury Uniwersytetu Warszawskiego kończy pisać pracę doktorską pod tytułem "Koncepcje twarzy w filozofii kultury", jej główny obszar zainteresowań to pogranicza filozofii, estetyki i sztuki. Publikowała w "Sztuce i filozofii", "Dialogue and universalism", "Estetyce i krytyce". Ukończyła Lingwistykę Stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczka z języka angielskiego i francuskiego.

Joanna Daszkiewicz krytyk sztuki, poetka, malarka. Ukończyła filozofię na UAM oraz malarstwo w ASP w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się badaniu i promowaniu sztuki nurtu art brut. Kuratorka wystaw. Organizowała międzynarodową konferencje poświeconą pt : Art brut – Między sztuką a terapią (Poznań 15-16.04.2010). W 2008 r. współpracowała jako konsultant z TVP Kultura przy produkcji pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o polskim art brut – „Sztuka zwana art brut”. Publikowała m.in. w „Toposie”, ”Odrze”, „Studiach Kulturoznawczych”, „Kulturze Współczesnej”.

Maciej Mazurek krytyk sztuki, krytyk literacki, poeta, malarz, publicysta. Współpracownik „Teologii Politycznej” i portalu „wPolityce”. Członek redakcji Zeszytów Karmelitańskich. W latach 2006-2011 redaktor w TVP Kultura. Publikował m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Wprost”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”.