Samorząd studentów CE zaprasza: „Obietnice nad urną - czyli wyborcze prawdy, żarty i cuda”.

dodano: 2015-06-15

Samorząd Studentów Centrum Europejskiego UW, Koła Naukowego EuropaNova oraz Stowarzyszenia Akademickiego Centrum Europa, zaprasza na debatę pt. „Obietnice nad urną - czyli wyborcze prawdy, żarty i cuda” -  17 czerwca o godz. 18:30 w Pałacu Kazimierzowskim, s. im. J. Brudzińskiego, kampus.

Przez ostatnie półrocze byliśmy świadkami dwóch bardzo intensywnych kampanii wyborczych - prezydenckiej i samorządowej, a przed nami jeszcze budzące największe emocje wybory parlamentarne.

W każdej z kampanii złożono szereg obietnic i koncepcji rozwiązań palących problemów Polski. Nie od dziś wiadomo, że na realizację programów wyborczych zazwyczaj brakuje budżetu w Skarbie Państwa, większości w Sejmie lub po prostu chęci. Ile zatem punktów z list obietnic jest realnie możliwych do zrealizowania, jakie jeszcze usłyszymy jesienią 2015 i które okażą się jedynie chwytem marketingowym?

Razem z zaproszonymi ekspertami chcemy wziąć pod lupę retorykę wyborczych obietnic na różnych szczeblach władzy - od wyborów do samorządu terytorialnego po wybory głowy państwa. Wspólnie pragniemy zastanowić się także nad językiem używanym w komunikacji do potencjalnych wyborców oraz realnymi konsekwencjami realizacji składanych obietnic. Czy obniżenie wieku emerytalnego, wypłata 500 zł na każde dziecko i wprowadzenie ulg podatkowych dla firm inwestujących w innowacyjność jest możliwe? Jakie skutki dla polskiej gospodarki mogłyby przynieść tego typu rozwiązania?

Już 17 czerwca 2015 roku podczas debaty „Obiecanki nad urną - czyli wyborcze prawdy, żarty i cuda" przypomnimy sobie najistotniejsze spełnione i niespełnione obietnice. Skonfrontujemy również ambicje kandydatów z realnymi możliwościami Polski oraz zastanowimy się, czy zawsze realizacja obietnic przynosi deklarowane skutki. Serdecznie zachęcamy na kolejną debatę realizowaną w ramach cyklu Centrum Debaty Publicznej.

Zaproszeni goście:

• dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka WNE UW
  • doc. dr Ewa Pietrzyk- Zieniewicz, ekspert w dziedzinie psychologii politycznej INP UW
  • prof. Jerzy Bartkowski, członek Rady CBOS, Instytut Socjologii UW
  • Piotr Tymochowicz, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego