seminarium: "Polish and British Politics: Challenges and Opposition to the European Integration" attachment

dodano: 2013-05-22

The panel is to analyse the European policy-making of Poland from the British Perspective, as well as the Polish perception of key problems of the UK’s European policy-making, and to compare these two perspectives.

The Chair of Regional Studies, Institute of European Studies, University of Warsaw, The British Socio-Political Studies Research Group BRITANNIA and The Polish Society for British and Commonwealth Studies are honouredto invite to the academic panel:

Polish and British Politics 2013:

The Challenges and Opposition to the European Integration

May 24th, 2013 (Friday), 9.00-15.30,

Central Campus, CIUW Building, Room 306, 26/28 Krakowskie Przedmieście Str.

The keynote lectures shall be given by: Professor Aleks Szczerbiak, Sussex European Institute, Dr Anna Gwiazda, King's College London, Dr Aleksandra Moroska-Bonkiewicz, University of Lower Silesia.

The seminar shall be held in English.

Please register at: by May 19th, 2013.

UWAGA:

Seminarium odbędzie się we wcześniej zapowiedzianych godzinach w Sali 306 (III piętro) w byłym budynku Centrum Informatycznego UW (CIUW) na Kampusie Głównym.

Budynek ten jest ulokowany w głębi kampusu, obok Pałacu Kazimierzowskiego (rektorat UW) oraz Auditorium Maximum. Na planie kampusu dostępnym pod poniższym linkiem budynek ten jest oznaczony nr 2: