Studenci CE UW - zapraszają! link

dodano: 2015-11-16

Ziemia (Nie)obiecana? Jak Europa powinna reagować na kryzys migracyjny? 18 listopada 2015 r. (środa); Godzina: 15:30; sala 214 Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego (al. Niepodległości 22, II piętro)

Od początku bieżącego roku granice Unii Europejskiej przekroczyło już pół miliona imigrantów, z każdym kolejnym miesiącem uchodźców na Stary Kontynent przybywa coraz więcej. Dziś wiemy, że wszyscy stoimy u progu jednego z największych kryzysów migracyjnych od czasów II wojny światowej – kryzysu, na który nie są przygotowane ani instytucje europejskie, ani państwa członkowskie.

W Polsce debata na temat migracji jest wyjątkowo burzliwa – jesteśmy krajem, który problemów migracyjnych dotychczas nie zaznał, nie mieliśmy kolonii i nie byliśmy atrakcyjni dla migrantów ekonomicznych. Analizie nowego zjawiska i szukaniu odpowiedzi na konkretne problemy nie sprzyja również atmosfera przedwyborcza. Czy zaostrzone kontrole na granicach mogą w tej sytuacji pomóc? Jak odróżnić uchodźców od imigrantów ekonomicznych? Czy pomoc dla uchodźców realizować w Europie, czy poza jej granicami? Czy stworzymy odpowiednie mechanizmy, pozwalające poradzić sobie z problemem? Na jaką pomoc nas stać i jak realizować ludzką solidarność? Czy potrafimy reagować na różnice kulturowe i tworzyć prawidłowo funkcjonujące społeczeństwo?

Serdecznie zachęcamy do podjęcia poszukiwań odpowiedzi na te pytania razem z nami oraz zaproszonymi przez nas ekspertami:

• Hanna Machińska (dyrektor Biura Rady Europy w Polsce)
  • Kamil Kamiński (Fundacja Wspólna Przestrzeń)
  • Krzysztof Liedel (Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas)
  • Patrycja Sasnal (PISM)
  • Maciej Fagasiński (Refugee.pl Foundation – specjalista ds. uchodźców)
  • Mikołaj Rakusa-Suszczewski (Centrum Europejskie)