Studenci CE - zapraszają, 14 grudnia attachment

dodano: 2015-12-01

Debata naukowa pod tytułem „Bliski Wschód w ogniu”, 14 grudnia 2015 r. o godz. 13:30, w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim na Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie.

Minęło 12 lat odkąd koalicja międzynarodowa pod przewodnictwem USA rozpoczęła okupację Iraku, mającą na celu przejęcie kontroli nad terytorium państwa irackiego, zmianę władzy oraz ustroju politycznego poprzez przymusowe wprowadzenie reform. Mogłoby się wydawać, że zbrojna akcja państw zachodnich przyniosła skutki. W ostatnich latach byliśmy bowiem świadkami Arabskiej Wiosny w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Jemen, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, czy Tunezja. Trwające około 3 lata protesty społeczne i konflikty zbrojne, wywołane niezadowoleniem społeczeństwa z warunków życiowych, były także wyrazem sprzeciwu wobec korupcji i nepotyzmu władz oraz ograniczania swobód obywatelskich. Niestety, poza nielicznymi wyjątkami, Arabska Wiosna zakończyła się fiaskiem.

Wraz ze studentami CE dyskutować będą:

• dr Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Grzegorz Cieślak, specjalista w zakresie terroryzmu bombowego, analityk specjalizujący się w sytuacjach konfliktowych na terenie Bliskiego i Środkowego Wschodu
  • Jacek Matuszak, publicysta wojskowy, były rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych
  • Grzegorz Dziemidowicz - były ambasador RP w Egipcie

Szczegółowy opis wydarzenia w załączniku.

Zapraszamy !