Sukces polsko-amerykańskiego projektu dydaktycznego Centrum Europejskiego UW i Centre for European Studies Rutgers University

dodano: 2016-06-07

Uprzejmie informujemy, że Centrum Europejskie UW otrzymało bardzo wysoką ocenę za przygotowanie i przeprowadzenie międzynarodowego studenckiego warsztatu naukowego  zatytułowanego "New Politics of Memory: Warsaw Rising 1944". Gratulujemy studentom, którzy wzięli udział w tym projekcie!

W roku akademickim 2015-2016 Centrum Europejskie UW i Centre for European Studies Rutgers University zrealizowały wspólny projekt dydaktyczno-naukowy w ramach Spring 2016 Honors Program – Global Experience in Poland zatytułowany „Warsaw: The Phoenix City, Deconstruction and Reconstruction of Polish Heritage”. Projekt poświęcony był analizie współczesnych narracji historycznych związanych z II Wojną Światową i okresem stalinizmu w Polsce i ich wpływu na politykę pamięci związaną z Holocaustem i Powstaniem Warszawskim. Założeniem projektu było przygotowanie  amerykańskich i polskich studentów przez wykładowców obu uczelni do wspólnego, polsko-amerykańskiego warsztatu studenckiego zatytułowanego „New Politics of Memory: Warsaw 1944 Rising” w ramach prowadzonych zajęć kursowych w obu uczelniach. W projekcie wzięło udział 10 studentów CE i 13 studentów Rutgers University. Opiekunami ze strony CE były dr Anna Ostrowska, dr Agnieszka Chmielewska i mgr Dorota Jurkiewicz-Eckert, a ze strony Rutgers University prof. Nancy Sinkoff, Dyrektor Centre for European Studies i Karima Bouchenafa, dziekan programu Honor Program Rutgers University.  W trakcie pobytu studentów Rutgers w Warszawie w dniach 12-16.05.2016  dr Agnieszka Chmielewska poprowadziła ze studentami Rutgers zajęcia terenowe zatytułowane: "Stalinist architecture in occupied Poland". Studenci CE wraz ze studentami z Rutgers odbyli zajęcia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwieńczeniem projektu był zorganizowany 16 maja 2016 roku międzynarodowy warsztat studencki zorganizowany w siedzibie Centrum Europejskiego UW.  Warsztat miał formę wystąpień wprowadzających wykładowców obu Centrów, prezentacji studenckich i dyskusji między uczestnikami. Warsztat został zrealizowany w ramach działań Laboratorium Polityk i Praktyk Kulturalnych w Europie.

Studenci CE, którzy wzięli udział w projekcie: Klaudia Dembińska, Julia Glińska, Mykoła Huzenko, Dominika Kowalczyk, Katarzyna Łuczko, Patryk Makowski, Aleksandra Owczarek, Borys Pawlichenko, Klaudia Samul i Magdalena Szopa.

dodano przez mgr Dorota Jurkiewicz-Eckert