Szlachetna Paczka 2016 attachment

dodano: 2016-12-15

W imieniu organizatorów akcji Szlachetna Paczka chcemy serdecznie podziękować całej kadrze naukowej oraz studentom CE UW za pomoc w zbiórce dla rodziny Pani Ewy z Lipska. Udało się zebrać potrzebne pieniądze na pralkę, a za resztę tej kwoty dokupiliśmy żywność, środki chemiczne oraz inne niezbędne produkty.

Studenci CE wspierają akcję „Szlachetna PACZKA”!

Oto krótka relacja z dostarczenia paczek:

Kiedy tylko podjechaliśmy pod dom, w którym mieszka Pani Ewa i Pan Damian, od razu zobaczyliśmy, że rodzina bardzo wyczekiwała na przyjazd paczek. Głowy małego Wojtusia i Adasia było widać już przez okno! Wnoszeniu kolejnych paczek (było ich aż 18) towarzyszyły radosne okrzyki i zamieszanie. Dzieciaki szybko zabrały się za rozrywanie kolorowych papierów, aby zobaczyć co kryje się w pudełkach. Sześcioletni Wojtuś wkładał w to bardzo dużo siły, walcząc z taśmami i zaglądając do środka, kiedy wieko pudełka udawało się odgiąć chociaż odrobinę. Wokół niego kręcił się cały czas młodszy brat, również starając się pomóc. Rodzice zajmowali się w tym czasie cięższymi pudełkami. Bardzo cieszyli się z dostarczonej chemii, środków czystości, ale także paczek z żywnością trwałą, mąką, cukrem i jedzeniem w puszkach. Nie mogli wyjść ze zdziwienia, że tych produktów jest aż tyle – będzie to ogromne odciążenie dla domowego budżetu w nadchodzących tygodniach.

Chłopakom wiele radości sprawiło ogromne pudełko z ubraniami, z radością wyciągali bluzy, kolorowe koszulki z postaciami z bajek i przymierzali do siebie pokazując się rodzicom. Pani Ewa bardzo cieszyła się z ciepłych kurtek – choć na razie nie jest jeszcze tak zimno, niebawem na pewno się przydadzą! Kiedy Pan Damian odkrył pudełko z przyborami szkolnymi i słodyczami dzieciaki wyraźnie podzieliły swoje zainteresowanie. Wojtuś, który już chodzi do przedszkola i za rok pójdzie do szkoły, z radością oglądał zeszyty, albumy, próbował flamastrów i długopisów. Ogromnie cieszył się z piórnika ze Spidermanem – nie wypuszczał go z małej rączki ani na chwilę! Antoś natomiast przekładał ogromną górę słodyczy, szukając ulubionych smakołyków. Rodzice musieli mu bardzo cierpliwie tłumaczyć, że nie można wszystkiego otworzyć na raz.

Momentem wzruszeń było także otwarcie paczki ze specjalnymi prezentami. Pani Ewa bardzo ucieszyła się z eleganckiej torby, a Pan Damian – z nowego portfela. Przede wszystkim patrzyli jednak na radość dzieci. Adaś dostał upragnione samochody oraz helikopter, zaś Wojtek – puzzle i kolorowanki. Dzieci zajęły się zabawą, natomiast rodzice mogli skupić się na nowej pralce. Był to pierwszy moment, kiedy Pani Ewa nie była już w stanie powstrzymać łez. Powtarzała, że nie wierzy, że to się dzieje, że ten sprzęt jest tak bardzo potrzebny, tak bardzo na to czekali… Czule tulił ją Pan Damian, który też z trudem powstrzymywał wzruszenie.

Powracaniu do już otwartych paczek, ponownego zaglądania do otwartych pudełek, wyciągania rzeczy i cieszeniu się z nich – nie było końca… Była w tym masa ciepła i rodzinnej bliskości. Widać było, że choć wspomnienie ciężkiego czasu, kiedy obaj chłopcy chorowali, przywołuje ciężkie wspomnienia rodziców, starają się oni z nadzieją patrzeć w przyszłość, a Szlachetna Paczka, która dojechała do nich dzięki Społeczności Centrum Europejskiego UW, dała po temu kolejny ważny argument.

W załączeniu przesyłam zdjęcie góry dobroci oraz dyplom.

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Szlomkowska

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do wsparcia ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy.
W akcji „Szlachetna PACZKA” pomoc jest skuteczna i sensowna, ponieważ pomagamy konkretnej rodzinie! Odpowiadając na jej jasno sprecyzowane potrzeby mamy pewność, że nasza pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna!

W tym roku razem z Wami chcemy pomóc Pani Ewie i Panu Damianowi. Wychowują oni dwójkę dzieci: Wojtusia (6 l.) i Adasia (3 l.) Są zgodnym małżeństwem od kilku lat. Początkowo pani Ewa pracowała zawodowo, po urodzeniu syna przebywała na urlopie wychowawczym. Po przyjściu na świat drugiego syna okazało się, że dziecko jest chore. Adaś ma zaawansowaną astmę oskrzelową, ponadto w ostatnim czasie u starszego chłopca zdiagnozowano problemy endokrynologiczne, w związku z czym rodzina z niepokojem patrzy w przyszłość. Leczenie chłopców, ciągłe wizyty u specjalistów, czy też w szpitalach generują ogromne koszty, a rodzina i tak żyje bardzo skromnie. Miesięczny dochód na osobę po odliczeniu opłat i wydatków na leczenie to 308 zł. Ojciec dzieci również zmaga się z chorobą, jest upośledzony umysłowo w stopniu lekkim, w związku z czym nie podejmuje żadnej pracy zarobkowej. Rodzina pomimo problemów zdrowotnych nie poddaje się.

W rodzinie panują bardzo dobre relacje - widać wzajemną miłość i zrozumienie. Rodzice dużo czułości okazują swoim dzieciom.

Dla rodziny ogromną pomocą będzie żywność trwała oraz środki chemiczne, które zbieramy w pojemnikach wystawionych w holu CE.

Rodzina Pani Ewy zamieszkuje u rodziców Pana Damiana, mając do swojej dyspozycji tylko jeden pokój. W pozostałej części domu poza rodzicami mieszka także babcia oraz siostra Pana Damiana ze swoją rodziną. Na wszystkie te osoby przypada jedna stara pralka, w związku z czym Pani Ewa  marzy o posiadaniu własnej, która pozwoli jej zapewnić godne warunki dzieciom. W SPEŁNIENIU TEGO MARZENIA POTRZEBUJEMY WASZEJ POMOCY! Pieniądze na zakup pralki dla Pani Ewy będziemy zbierać na wykładach.  Puszka do której zbieramy środki na ten cel stoi także w Bibliotece CE.

Pomóż i Ty - każda złotówka się liczy!!

Finał akcji: czwartek - 09 grudnia (godziny wieczorne).
W sobotę - 10 grudnia, wspólnie zebrana pomoc będzie już w drodze do wybranej rodziny!

Odmieńmy nie tylko Święta, ale i rzeczywistość!

Dziękujemy za otwarte serca!