"The Legacy of Colonialism and The European Union" attachment

dodano: 2010-12-10

Polska Akcja Humanitarna zaprasza na kolejny wykład z cyklu Otwartych Wykładów PAH:

pt. "The Legacy of Colonialism and The European Union", który wygłosi Gerard McCann z St. Mary's University College z Queen's University w Belfaście

Wykład poświęcony będzie problematyce ewoluujących powiązań pomiędzy Unią Europejską i jej dawnymi koloniami oraz tematyce postkolonialnej równowagi sił. Ukazana zostanie ewolucja polityki rozwojowej UE oraz jej wpływ na sytuację w kilku najbardziej potrzebujących państwach globalnego Południa.
Analizie poddane zostaną inicjatywy podjęte w celu wzmocnienia współpracy pomiędzy byłymi koloniami i państwami członkowskimi UE. Podjęta zostanie również tematyka dotychczasowych działań mających na celu stworzenie niezależnego systemu pomocy rozwojowej. Zostaną także zaprezentowane potencjalne rozwiązania mające umożliwić stworzenie bardziej wyrównanych stosunków pomiędzy Unią Europejską a jej byłymi koloniami.

Gerard McCann jest profesorem nadzwyczajnym europeistyki i geografii na Uniwersytecie St. Mary i Uniwersytecie Queen's w Belfaście. Jest kierownikiem projektu Wymiar Globalizacji w Edukacji i koordynuje inicjatywy współpracy z uczelniami w Zambii, Kenii i Palestynie. Szeroko opisywał również politykę rozwoju i edukacji w Unii Europejskiej.

Wykłady odbędą się w języku angielskim.

Miejsca wykładów:
Poznań, 14 grudnia 2010 , godz. 13.15, Uniwersytet Ekonomiczny, budynek B, sala 211B

Toruń, 15 grudnia 2010 , godz. 15.00, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Katedra Międzynarodowych Stosunków Politycznych, sala 310

Warszawa, 16 grudnia 2010 , godz. 13.30, Szkoła Główna Handlowa, budynek główny, sala 233