"The U.S. Focus on Multiple Security Challenges in Europe and Across the Globe", 11 października attachment

dodano: 2016-10-09

ISM, WNPiSM UW oraz Ambasada U.S.A. mają zaszczyt zaprosić studentów i wykładowców na wykład pt. "The U.S. Focus on Multiple Security Challenges in Europe and Across the Globe", który wygłosi Pan Daniel Y. Chiu.

Pan Daniel Y. Chiu jest byłym Zastępcą Podsekretarza Stanu (Deputy Assistant Secretary) w Departamencie Obrony USA, obecnie ekspertem do spraw bezpieczeństwa w Atlantic Council Brent Scowcroft Center on International Security w Waszyngtonie.

Spotkanie odbędzie się 11 października (wtorek) o godz. 15:00  w sali 4/5, ul. Nowy Świat 67

Prowadzącym spotkanie będzie  dr Marek Madej, zastępca dyrektora ISM WNPiSM UW ds. badan naukowych i współpracy międzynarodowej. Wykład i następująca po nim dyskusja odbędą się w języku angielskim.

Daniel Y. Chiu is deputy director at the Atlantic Council's Brent Scowcroft Center on International Security. He is the former deputy assistant secretary of defense for strategy and force development in the US Department of Defense (DoD), where he was responsible for developing national defense strategy and guidance for defense investments in military force structure, technology, and non-materiel solutions. He led work for the Office of the Secretary of Defense on strategic planning with an emphasis on global trends in a complex, dynamic, and globalized security environment. He also oversaw the strategic analysis process, products, and community, using innovative methodologies and tools to assess and manage a wide range of disparate risks across the DoD. Appointed to serve in the Obama administration in 2009, Chiu led work on the 2010 Quadrennial Defense Review, 2012 Defense Strategic Guidance, and the 2014 Quadrennial Defense Review.