Tomáš Sedláček: Ekonomia dobra i zła, 11 stycznia attachment

dodano: 2012-01-09

FORUM EUROPEJSKIE CE UW ZAPRASZA:  Tomáš Sedláček: Ekonomia dobra i zła.

'jeden z najgorętszych umysłów światowej ekonomii'  - wprowadza pojęcia dobra i zła do ekonomii w swojej książce, która przebojem podbiła światowe rynki wydawnicze.

Środa, 11 stycznia 2012 - 17:00 - 19:00, Sala 316, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Dobra

Gościnne wykłady dla Google Talks, Parlamentu Europejskiego, Banku Światowego, Harvardu, Yale, University College of London i innych - teraz gościnny wykład w języku angielskim (tłumaczenie symultaniczne na
życzenie) na Uniwersytecie Warszawskim!

Tomáš Sedláček jest byłym doradcą ekonomicznym Prezydenta Vaclava Havla, a obecnym członkiem Rady Ekonomicznej przy Premierze Czech oraz głównym ekonomistą największego czeskiego banku Ceskoslovenska Obchodni Banka. Przez Uniwersytet Yale został nazwany 'jednym z pięciu najgorętszych umysłów światowej ekonomii', a jego kariera, w której w wieku 24 lat rozpoczął pierwszą pracę dla Prezydenta Czech jest przykładem wielkiego sukcesu w trakcie transformacji.

--

Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Gość styczniowego Forum Europejskiego, Tomáš Sedláček udowadnia, że tak.

W fascynującej książce „Ekonomia dobra i zła”, która przebojem podbiła czeski i słowacki rynek wydawniczy, a w styczniu wejdzie na polski rynek
- pod patronatem Forum Europejskiego - autor prowadzi czytelnika od eposu o Gilgameszu do myśli, które współcześnie napędzają światowe rynki. W jasny i przystępny sposób, a jednocześnie erudycyjny i angażujący czytelnika tłumaczy najważniejsze zjawiska światowej ekonomii i stawia tezę: wszystko sprowadza się do ludzkich motywacji, do ekonomii dobra i zła. Książka została wydana przez Oxford University Press, a swoje wydania przygotowują również wydawnictwa m.in. w Chinach, Niemczech i Rosji.

Po sukcesie wydawniczym i entuzjastycznych recenzjach nie tylko w krajowych mediach, ale także w Financial Times, The New York Times i Washington Post, książka została adaptowana jako sztuka teatralna i wystawiona ponad 100 razy, głównie w Czechach i na Słowacji i w Wielkiej Brytanii (wszystkie bilety na przedstawienia w Teatrze Narodowym w Pradze, ale też m.in. londyńskim Soho Theatre zostały sprzedane).

Sedláček jest błyskotliwym mówcą i erudycyjnym rozmówcą, wiążąc kulturalne konteksty z klasyczną, matematyczną ekonomią w sposób, który czyni z tego fascynującą historię o rozwoju światowej ekonomii.

/ Książkę Tomáša Sedláčka miałem okazję czytać jeszcze przed publikacją i od razu zrozumiałem, że zawiera niekonwencjonalne podejście do dziedziny uchodzącej powszechnie za nadzwyczaj nudną. Lektura pochłonęła mnie i cały czas zadawałem sobie pytanie, jakie zainteresowanie wzbudzi u innych czytelników. Autor nie udziela przemądrzałych i stanowczych odpowiedzi, lecz skromnie zadaje fundamentalne pytania: Czym jest ekonomia? Co stanowi jej treść? Skąd się wzięła ta nowa religia, jak czasami jest określana? Dlaczego jesteśmy tak bardzo uzależnieni od ciągłego wzrastania wzrostu i wzrostu wzrastania wzrostu? Skąd się wzięła i dokąd nas prowadzi koncepcja postępu? Dlaczego w tak wielu dyskusjach ekonomicznych pojawiają się obsesje i fanatyzm? Człowiek myślący musi zadawać sobie te wszystkie pytania, ale ekonomiści rzadko udzielają na nie odpowiedzi. /

ś.p. Vaclav Havel, prezydent Czechosłowacji (1989-1992) i Republiki Czeskiej (1993-2003)

-----

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek i do zakupu książki w promocyjnej cenie i uzyskania podpisu!

Wydawcą ksiażki Tomáša Sedláčka jest Studio Emka.
Forum Europejskie poleca książkę i jest partnerem jej polskiego wydania.

Liczba miejsc ograniczona.