Viktor Orbán, premier Węgier gościem UW

dodano: 2013-03-05

„Przyszłość Europy” to tytuł wykładu, który 6 marca wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim szef węgierskiego rządu, Viktor Orbán. Spotkanie organizowane przez Instytut Wolności i naszą uczelnię poprowadzi Igor Janke. Wstęp wolny.

Viktor Orbán, premier Węgier gościem UW

Spotkanie z Viktorem Orbánem odbędzie się 6 marca o godzinie 11.30 w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny.

Organizator: Instytut Wolności i Uniwersytet Warszawski;

Moderacja: Igor Janke, autor książki „Napastnik, opowieść o Viktorze Orbánie”;

Partnerzy debaty: NZS, Młodzi dla Polski, Samorząd Studentów UW, Salon24.pl;

Język spotkania: angielski. Dostępne będzie symultaniczne tłumaczenie przez słuchawki;

Prosimy o zajmowanie miejsc od godz.10.30 do godz. 11.15. O 11.15 sala zostanie zamknięta.

***

Viktor Orbán ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa. Był jednym z założycieli Związku Młodych Demokratów. 16 czerwca 1989 roku, w czasie pogrzebu bohaterów rewolucji węgierskiej 1956, wygłosił przemówienie, w którym zażądał wycofania z Węgier armii sowieckiej i przeprowadzenia wolnych wyborów.

W 1993 roku został przewodniczącym Fideszu. Pod jego kierownictwem partia przeszła ewolucję od ugrupowania liberalnego do partii konserwatywno-ludowej. Po zwycięstwie w wyborach w 1998 roku został premierem centroprawicowego rządu koalicyjnego. Za jego kadencji Węgry przystąpiły do NATO. W 2002 roku Viktor Orbán został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, a rok później przewodniczącym koalicji Fideszu i Węgierskiego Forum Demokratycznego.

W 2010 roku kandydował na urząd premiera rządu. Uzyskał poparcie 261 parlamentarzystów i w maju został zaprzysiężony na tym urzędzie. Pierwszą wizytę zagraniczną złożył w Warszawie.