Węgry - „Granice suwerenności”. 17 lutego. attachment link

dodano: 2012-02-17

Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na debatę poświęconą polityce i roli Węgier w ramach Unii Europejskiej pod hasłem „Granice suwerenności”.

Wydarzenie odbędzie się 17 lutego 2012 (piątek) w godzinach 13:00 – 17:00
w sali konferencyjnej 316 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66.

Działania premiera Węgier Viktora Orbána zaczynają niepokoić niektóre instytucje europejskie. W połowie stycznia 2012 Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć postępowanie o naruszenie prawa Unii Europejskiej. Największe kontrowersje budzą zmiany w Konstytucji, wymiarze sprawiedliwości, zarządzaniu bankiem centralnym oraz w funkcjonowaniu rzecznika ds. ochrony danych osobowych.

O zmianach w polityce Węgier i jej wpływie na sprawy społeczne, prawa człowieka, wolność mediów oraz relacje z Unią Europejską w panelu „Podstawowe zmiany czy wprowadzenie dyktatury. Polityka rządu Viktora Orbána” dyskutować będą: dr Zoltán Kovács (Sekretarz Stanu ds.  Komunikacji Rządowej w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Węgier), prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie, wieloletni dyplomata na Węgrzech), dr Adam Bodnar (profesor wizytujący na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka) i Igor Janke (Salon24.pl, Rzeczpospolita). Debatę poprowadzi Jakub Krupa z Forum Europejskiego.

Reformy gospodarcze i problem niezależności banku centralnego, a także aktualna sytuacja ekonomiczna Węgier i jej wpływ na pozostałe państwa środkowoeuropejskie będą przedmiotem drugiego panelu dyskusyjnego – „Eksperyment czy ślepa uliczka? Gospodarka Węgier w Unii Europejskiej”.
Udział w nim wezmą: dr Zoltán Cséfalvay (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier), prof. Jan Winiecki (ekspert, autor wielu książek o transformacji gospodarek postkomunistycznych), Rafał Antczak (wiceprezes Deloitte). W roli moderatora wystąpi Grzegorz Cydejko, dziennikarz miesięcznika Forbes.

Podczas debat będzie możliwość nabycia książki Viktora Orbána „Ojczyzna jest jedna”.

Spotkanie będzie przeprowadzone w językach polskim i węgierskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Szczegóły wydarzenia na Facebooku: