WŁADANIE SZABLĄ KONNO! cięcie, pchnięcie, zasłona w Centrum Europejskim UW attachment

dodano: 2017-01-15

Szanowni Państwo zapraszam  w najbliższy czwartek 19 stycznia na warsztaty  (wstęp wolny).

dr Mirella Kurkowska

PS Zajęcia wg. pomysłu oraz dzięki uprzejmości studentki II roku CE UW Pani Klaudii Łuć.

Otwarte warsztaty: „Szabla w wyszkoleniu kawalerii w Polsce w okresie międzywojennym”

Po zakończeniu I Wojny Światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów utworzenie kawaleryjskiego szkolnictwa wojskowego było niewątpliwym osiągnięciem w trudnych warunkach ekonomicznych i skomplikowanej sytuacji militarnej. W programie szkolenia kandydatów na oficerów jazdy w latach 1920 – 1939 kładziono nacisk na sprawność fizyczną i kawaleryjskie wyszkolenie jednostkowe. Jednym z elementów programu była szermierka szablą.

Szabla jako tradycyjna broń kawalerii, wyrażała ducha zaczepnego, który zawsze cechował i cechować powinien kawalerię polską. Szermierka zaszczepiała w żołnierzu wewnętrzną pewność, że śmiałe natarcie jest najlepszym sposobem do osiągnięcia zwycięstwa nad przeciwnikiem. Na polu bitwy tylko ta kawaleria spełniała swoje zadania, która miała pełne zaufanie do swej broni i umiała jej użyć.

Podczas warsztatów instruktorzy Oficerskiej Szkoły Szabli omówią metody szkolenia kandydatów na oficerów jazdy w latach 1920 – 1939 oraz zaprezentują elementy szermierki w systemie kształcenia oficerów zawodowych jazdy w II Rzeczypospolitej.

Tematem będzie system kształcenia oficerów jazdy w II RP:

1. System kształcenia kandydatów na oficerów zawodowych,
  2. Organizacja pokojowego wyszkolenia oficerów zawodowych Wojska Polskiego:
    1. Wymagania dla kandydatów na oficerów jazdy,
    2. Program szkolenia kandydatów na oficerów jazdy,
  3. Władanie białą bronią w systemie kształcenia oficerów zawodowych jazdy:
    1. Podział na okresy szkolenia
    2. Sprzęt do władania bronią białą,
    3. Dosiad przy władaniu bronią białą i prowadzenie koni,
    4. Władanie szablą pieszo,
      1. Dobycie szabli i postawa zasadnicza z szablą dobytą na koniu,
      2. Cięcia,
      3. Pchnięcia,
      4. Zasłona,
    5. Władanie szablą konno.
      1. Dobycie szabli i postawa zasadnicza z szablą dobytą na koniu,
      2. Ćwiczenia na drewnianym koniu,
      3. Złożenia szablą,
      4. Cięcia,
      5. Pchnięcia,
      6. Zasłona,
    6. Nauka władania bronią białą na ruchomych pozornikach,
    7. Elementy szkolenia prowadzone pokazowo.

dodano przez dr Mirella Kurkowska