„Wobec Europy i kryzysu”, 10 stycznia

dodano: 2012-01-08

Czy zmierzamy ku upadkowi Europy, rozpadowi strefy euro a nawet UE? Jakie zagrożenia dla Polski niesie obecna sytuacja gospodarcza Europy? Podczas debaty te niełatwe kwestie podejmą m.in. minister spraw zagranicznych RP, Radosław Sikorski, Marek Cichocki („Teologia Polityczna”) oraz Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. S. Batorego.

10 stycznia 2012 (wtorek), godz. 16.30-18.00
Uniwersytet Warszawski, Auditorium Maximum,
sala im. Adama Mickiewicza (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)

Wprowadzenie:
Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego

Wystąpienia:
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych RP

oraz:

Marek A. Cichocki („Teologia Polityczna”), Konstanty Gebert (dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych), Paweł Świeboda (prezes Fundacji demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej), Karolina Wigura („Kultura Liberalna”)

Czy zmierzamy ku upadkowi Europy, rozpadowi strefy euro i nawet Unii Europejskiej? Czy też przeciwnie, moment próby wymuszać będzie nowy jakościowy skok w procesie integracji Europy, odzyskiwania przez nią ważnego miejsca w świecie? Czy zmierzamy ku większej demokracji w Europie, czy też ku nowej formie neoimperialnej? Jakie zagrożenia i jakie nadzieje dla Polski można wiązać z różnymi hipotezami na temat tego, jaka powinna być polska polityka europejska?
Oto niektóre pytania, które znajdą się w centrum naszej debaty.
Aleksander Smolar