Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Aktualności

Nowsza wiadomość Starsza wiadomość

Wykład Andrisa Piebalgsa, Komisarza UE ds. Rozwoju attachment

dodano: 2010-05-15

Uniwersytet Warszawski zaprasza...

ZAPROSZENIE
Wykład Andrisa Piebalgsa, Komisarza UE ds. Rozwoju
17 maja 2010 r., godz. 15:00
Uniwersytet Warszawski

Aula starego budynku BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Solidarity – Made in Poland, exported by Europe
A new decade in fight against poverty

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Komisja Europejska oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zapraszają na wykład Komisarza UE ds. Rozwoju Andrisa Piebalgsa nt. bieżących wyzwań dla krajów rozwijających się i roli UE we wsparciu najbiedniejszych krajów świata. Wydarzenie odbędzie się 17 maja br. o godz. 15:00 na Uniwersytecie Warszawskim.
Wykład jest częścią inicjatywy "Wykładów Kapuścińskiego", przedsięwzięcia Komisji Europejskiej i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Komisarz Andris Piebalgs zainauguruje tym wykładem przygotowania do Europejskich Dni Rozwoju, największego europejskiego wydarzenia poświęconego rozwojowi i krajom rozwijającym się, którego szósta edycja odbędzie się w 2011 roku w Polsce.
Po wykładzie Komisarz Andris Piebalgs weźmie udział w dyskusji z polskimi ekspertami. Wśród nich swój udział potwierdzili:
• Paweł Wojciechowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
• Paweł Samecki, Doradca Ministra Spraw Zagranicznych, były Komisarz UE
ds. Polityki Regionalnej
• Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa Nauk Politycznych UW
• Wojciech Wilk, Prezes Polskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej
• Katarzyna Czaplicka, Prezes Global Development Research Group
• Grażyna Firlit-Fesnak, Instytut Polityki Społecznej UW
• moderacja: Maciej Kuźmicz, Redaktor Naczelny Magazynu Think-Tank
Unia Europejska jest największym donatorem pomocy rozwojowej na świecie (67 miliardów USD w 2009 r.). W ubiegłym roku Polska przeznaczyła na pomoc dla krajów rozwijających się ok. 1 miliard złotych. Wykład A. Piebalgsa w Warszawie będzie poświęcony kluczowym wyzwaniom dla polityki rozwojowej przed jakimi stoi Unia Europejska u progu kolejnej dekady XXI wieku a także proponowanym rozwiązaniom. Jednocześnie Komisarz Piebalgs zwróci uwagę na szczególną rolę i odpowiedzialność nowych państw członkowskich UE w unijnej polityce rozwojowej i realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Komisarz chciałby także przy tej okazji odnieść się do roli Polski w zakresie rozwoju podczas zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie UE.
„Wykłady Kapuścińskiego”: Eksperci z dziedziny polityki rozwojowej przybliżają tę tematykę studentom i szerszej publiczności na najbardziej prestiżowych uniwersytetach wszystkich dwunastu nowych państw członkowskich UE. Do tej pory w „Wykładach Kapuścińskiego” wzięli udział m.in. Paul Collier, Francois Bourguignon, Książe Norwegii Haakon, Dirk Messner, Simon Maxwell, Carol Lancaster, Eveline Herfkens.
Potwierdzenie uczestnictwa w wykładzie: jan.szczycinski@undp.org do dn. 13 maja 2010 r. Wykład i dyskusja odbędą się wyłącznie w języku angielskim.
 

dodano przez administrator

Powrót do listy aktualności

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01