3 lipca 2018

20180629_193132

W dniach 23 czerwca – 1 lipca prof. Bogdan Góralczyk przebywał z wizytą naukową na Tajwanie. Uczestniczył w dorocznym kongresie European Union Studies Association Asia-Pacific EUSA AP w Taipei 28 i 29 czerwca, gdzie wygłosił wykład na temat aktualnych wyzwań i kryzysów w UE oraz prowadził panel poświęcony polityce sąsiedztwa UE. Niezależnie był gościem National Chung Hsing University w mieście Taichung, gdzie wygłosił wykład dla doktorantów oraz wziął udział w dyskusji panelowej z tamtejszymi ekspertami (m.in.dziekan Tung-Chieh Tsai i prof. Sang-yi Yang) nt. stosunków UE z państwami Azji Wschodniej i Płd-Wschodniej. Z kolei w National Chengchi University w Tajpej prof. B. Góralczyk wziął udział w innej debacie ekspertów,poświęconej recepcji chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (OBOR – BRI) w UE i Europie Środkowej i Wschodniej, prowadzonej przez szefa katedry J. Monneta w tamtejszym Uniwersytecie, prof. Tsi-lin Changa. Ponadto prof. Góralczyk spotkał się jeszcze z członkiem Academia Sinica (odpowiednik PAN), bodaj najważniejszym politologiem tajwańskim prof. Yu-Shan Wu. Odwiedził też jeden z najważniejszych think tanków na Tajwanie – Prospect Foundation i spotkał się z jego szefem dr I-Chung Laiem. Był też gościem szefa Polskiego Przedstawicielstwa Handlowego na Tajwanie dr Macieja Gacy. Owocem tego pobytu maja być też publikacje w prestiżowych magazynach naukowych – po angielsku i po chińsku.