Spór o suwerenność państw członkowskich UE

Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Debaty Publicznej zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu Europejskie Środy na Ksawerów pt. Spór o suwerenność państw członkowskich UE. Gościem będzie prof. Józef Niżnik, jeden z najwybitniejszych polskich znawców UE, szef Zespołu Studiów Europejskich w IFiS PAN.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami coraz większej liczby dyskusji na temat suwerenności państw w Unii Europejskiej. Podział kompetencji między UE a państwami powoduje wiele sporów. Przynależność do światowej społeczności oznacza nie tylko udogodnienia, lecz również przyjęcie zobowiązań, akceptację metod głosowania, procedur, itd. Jak państwa postrzegają swoją suwerenność w UE? Jak różnią się te podejścia i jakie mogą mieć skutki? Między innymi na te pytania postara się odpowiedzieć nasz gość.

Józef Niżnik to wykładowca m.in. w State University of New York w Stony Brok oraz Collegium Civitas w Warszawie. Współtwórca i pierwszy sekretarz generalny (1993–2002), a obecnie członek zarządu Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim; członek Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium PAN. Autor ponad 90 publikacji naukowych w dziedzinie filozofii, metodologii nauk społecznych, socjologii wiedzy oraz, od 1989 roku – integracji europejskiej.

23 maja 2018 (środa) godz. 18.00
sala 109 w budynku dydaktycznym Ksawerów (al. Niepodległości 22, I piętro)

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: