Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

O Centrum / Aktywności CE

Dr Kurkowska przedstawia operatora Jana Laskowskiego

2013-06-18

Spotkanie z operaratorem Janem Laskowskim - legendą polskiej szkoły filmowej.

23 kwietnia br, Jan Laskowski, mimo wieku, opowiadał w CE UW z wielkim zapałem i energią o swoim życiu i pracy.

W „Ostatnim dniu lata” Tadeusza Konwickiego z 1958 roku, udało się przedstawić – jak to później określił Konwicki – „klimat pokolenia, które przeżyło wojnę, które ciągle boryka się ze swoją pamięcią”. Ten skromny obraz powstał w gronie przyjaciół, nad morzem. „Właściwie poza kamerą nie mieliśmy nic” – mówił Konwicki. W głównej roli wystąpiła siostra Jana Laskowskiego – świetna aktorka, Irena Laskowska, która stworzyła w filmie niezapomniany duet z Janem Machulskim. Dzięki kolażowej strukturze zdjęć, Laskowski, również, jako współreżyser filmu, stał się prekursorem nowej fali w kinematografii europejskiej. 

Największym artystycznym osiągnięciem Jana Laskowskiego jest „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku. Film pokazuje, z jakim mistrzostwem operatorstwa mamy do czynienia. Jan Laskowski zwrócił nam uwagę, że całe dzieło to gra światła i zbliżeń. Kamera ustawiona jest w centrum wydarzeń, pełni w filmie funkcje komentatora i sędziego. Co ciekawe, akcja toczy się w jednym, odczepionym i wąskim wagonie pociągu, i mimo iż jest on statyczny, zostaje pozornie wprawiony w ruch – dzięki niezwykłemu talentowi i nieszablonowym pomysłom operatora.

Zajmująco opowiadał anegdoty o przyjacielu Zbyszku Cybulskim. Opowiadał również, jakim szokiem była dla niego tragiczna śmierć Cybulskiego, który w pośpiechu, wciągając swojego przyjaciela do pociągu, sam wpadł wprost pod koła pociągu. W 1969 roku J. Laskowski nakręcił zresztą film poświęcony przyjacielowi pt. „Zbyszek”, który opierał się na montażu fragmentów filmów z udziałem Cybulskiego. Ułożyły się one w specyficzną biografię stworzonych przez aktora postaci –zbiorowego symbolu wojennego pokolenia.

Spotkanie kończył pokaz zachowanego w archiwum TVP filmu z 1970 roku – „WYSPY SZCZĘŚLIWE. ŚPIEWA ANNA GERMAN", do którego Laskowski stworzył zdjęcia.

 

 

Powrót do listy wydarzeń

©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01