Europejskie Środy na Ksawerów – Poczucie krzywdy a populizm w UE

19 marca 2018

Poczucie krzywdy a populizm w Unii Europejskiej

Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Debaty Publicznej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Europejskie Środy na Ksawerów” pt. “Poczucie krzywdy a populizm w Unii Europejskiej”. Gościem będzie dr hab. Mikołaj Rakusa-Suszczewski.

Zarówno świadomość, co doświadczenie „krzywdy społecznej” nieustannie ewoluuje; może się wzmagać lub słabnąć, może być źródłem aktywnego resentymentu albo być wypierane. Pamięć krzywdy może być straszliwym ciężarem, zarówno w sensie psychologicznym, jak i politycznym –przeszkodą w emancypacji i liberalizacji. Z drugiej strony ignorowanie jej, w równym stopniu, może być głęboko bolesne i raniące.

Współczesny populizm europejski bardzo często uruchamia dyskursy krzywdy, a wiktymizacja (tj. poszukiwanie winnych własnej sromoty) jest nie tylko istotnym i często stosowanym elementem polityki historycznej, ale też instrumentem walki o rząd dusz. W jaki sposób pojęcie społecznej krzywdy jest tworzone i wykorzystywane przez polityków? Jak bardzo obywatele podatni są na argument krzywdy? Jakie szkody i korzyści płynął z jej podsycania? Jaki sens ma budowanie tożsamości na poczuciu krzywdy? Na te pytania postara się odpowiedzieć nasz gość.

28 marca 2018 (środa) godz. 18.00
sala 109 w budynku dydaktycznym Ksawerów (al. Niepodległości 22, I piętro)

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: