Centrum Europejskie Uniwersytetu WarszawskiegoGodło Polski

Europeistyka

Studenci / Czasopismo !CEntrum

CEntrum Europa Świat” – Przez studentów dla studentów!

CEntrum Europa Świat” to bezpłatny dwumiesięcznik społeczności Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze wydanie, jeszcze pod nazwą „PismoCE”, ukazało się w 2008 r. z inicjatywy Samorządu Studentów CE. Kolejne numery były efektem pracy redakcji złożonej ze studentów-ochotników. W 2011 r., po kilku miesiącach nieobecności, „PismoCE zostało reaktywowane i oddane w ręce czytelników w trochę odmienionej formie. Następne miesiące przyniosły kolejne zmiany, m.in. wpis do rejestru dzienników i czasopism, nowy tytuł, nowe logo oraz nowych członków redakcji. W opiekę nad projektem zaangażowali się studenci z koła naukowego „Europa Nova”. Pod koniec października 2011 roku ukazał się pierwszy numer odmienionego czasopisma –
CEntrum Europa Świat”.

O czym piszemy? O wszystkim. Albo prawie wszystkim. O wydarzeniach międzynarodowych i unijnych, sprawach studenckich, kulturze, polityce, prawie, gospodarce i o innych rzeczach, które są według nas ważne. Czasopismo dzieli się na 4 stałe działy. W „Pod lupą” zamieszczamy krótkie informacje na temat wydarzeń i spraw ważnych z perspektywy UE, stosunków międzynarodowych oraz Polski. „Okiem CEntrowicza” to teksty dłuższe, bardziej analityczne, w których studenci przedstawiają swoje zdanie na dany temat. W tym dziale regularnie ukazują się także wewnątrzredakcyjne polemiki. „CE w sosie własnym” to przede wszystkim królestwo Samorządu CE, jednak piszemy tu także o praktykach, dyskutujemy o lektoratach czy OGUN-ach oraz informujemy o ciekawych inicjatywach studentów. „W KulturCE” to dział, z którego można się dowiedzieć na co warto pójść do teatru, gdzie napić się kawy w klimatycznej scenerii oraz jakie ciekawe książki ukazały się w ostatnim czasie.

Jak pracujemy? Praca redakcja ma charakter warsztatowy i bardzo studencki. O tym, co ukaże się w następnym numerze, decydujemy wspólnie na kolegiach redakcyjnych. Wspólnie dyskutujemy o tym, jakie tematy warto wyróżnić, o czym warto podyskutować, czemu poświęcić najwięcej uwagi. Po to właśnie powstało czasopismo – aby studenci CE dzielili się swoimi poglądami, rozwijali umiejętności pisania i aby mieli własną platformę wymiany myśli.

Redakcja ma formułę otwartą. Oznacza to, że każdy może brać udział w tworzeniu czasopisma. Piszesz do szuflady? Zacznij pisać do „CEntrum”! Znasz się na grafice? Rysujesz? Chcesz się zająć promocją? Wszystkich zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt poprzez e-mail: 

Zapraszamy!

Najnowszy numer „CEntrum” znaleźć można na korytarzach i w bibliotece Centrum Europejskiego, a także pobrać poniżej.

 

Numery archiwalne:

    Numer 5 (marzec-kwiecień) 2010      Numer kwiecień-maj 2011 PDF
    Numer 2 czerwiec 2011 PDF     Numer 1 (pażdziernik-listopad) 2011
    Numer 2 (grudzień 2011 - styczeń 2012)      Numer 1(3) luty-marzec 2012 
    Numer  2(4) kwiecień-maj 2012      Numer 3(5) czerwiec-lipiec 2012 
    Numer 4(6) wrzesień-październik 2012      Numer 4(7) listopad-grudzień 2012 

    Numer 1(8) styczeń-luty 2013     

   Numer 2(9) specjalny 2013 

    Numer 3(10) 2013       Numer 1(11) 2014  
    Numer 2(12) 2014       Numer 1(13) 2015  

Numer 2(14) 2015

 

Koledze Adamowi Leśniewiczowi - Redaktorowi Naczelnemu pisma !CENTRUM, który właśnie obronił dyplom ukończenia studiów i kończy współpracę z Redakcją - za znakomite prowadzenie pisma, serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

Kontakt:

  • Czasopismo „CEntrum Europa Świat”
  • Koło Naukowe Europa Nova:
©® Centrum Europejskie UW, 02-653 Warszawa, Al. Niepodległości 22, tel. 022 553 33 01