Wizyta delegacji CE na Uniwersytecie Babes-Bolyai

W dniach 11-14 kwietnia 2018 r. pracownicy Centrum Europejskiego – dr Kamil Zajączkowski, Zastępca Dyrektora ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej, oraz mgr Dorota Jurkiewicz-Eckert, Koordynator programu Erasmus Plus, odbyli wizytę studyjną na Uniwersytecie Babes-Bolyai (Kluż, Rumunia), na Wydziale Studiów Europejskich.

Głównym celem wizyty było zacieśnienie współpracy badawczej, naukowej oraz studenckiej z Wydziałem Studiów Europejskich. Przedstawiciele CE spotkali się z dr ADRIANEM CORPADEANEM i dr Mircea T. Maniu, Prodziekanami Wydziału Studiów Europejskich Universitatea Babes-Bolyai, dr Oaną Poiană, pracownikiem naukowym Wydziału i koordynatorką ds. projektów badawczych; dr Delią Pop-Flanja, koordynatorem programu Erasmus Plus  na uczelni, a także Oaną Cozmuta i Ramoną Fader, pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej tamtejszej uczelni.

Memorandum of Understanding

W trakcie spotkań ustalano, że obie strony: podpiszą Memorandum of Understanding, które obie strony uznały za  mapę drogową dalszej współpracy między jednostkami; zintensyfikują współpracę dotyczącą przygotowania konferencji międzynarodowej (wiosna 2019), a także podejmą zacieśnioną współpracę przy składaniu wniosków o granty Komisji Europejskiej. Obie strony podpiszą aneks i rozszerzą dotychczasową umowę Erasmus Plus. Ponieważ programy studiów europejskich w Klużu są w całości prowadzone w języku angielskim i są merytorycznie bardzo zbliżone do programów studiów w Centrum Europejskim, współpraca z Wydziałem Studiów Europejskich Uniwersytetu Babes-Bolyai w Klużu w zakresie kształcenia studentów ma szanse stać się ważnym elementem międzynarodowych działań Centrum w najbliższych latach. Bardzo dobrze rysują się także perspektywy zacieśnionej współpracy badawczej, gdyż już podczas pierwszej wizyty udało się ustalić plan wspólnych działań na najbliższe miesiące i rok akademicki 2018-2019, a przyjęta mapa drogowa pozwoli na realizację międzynarodowych  projektów w latach 2019-2021.