dr Mirella Kurkowska – na seminarium w Kazachstanie 28-30 grudnia 2019 r.

2 stycznia 2020

W dniach 28-30 grudnia 2019 roku w Nur Sułtan odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe „Sarmaci – najnowsze badania archeologiczne w Kazachstanie; mit sarmacki w historii nauki i kultury” (Сарматы – самые новые археологические исследования в Казахстане. Сарматский миф в истории науки и кулътуры). Seminarium zorganizowano w ramach umowy pomiędzy Polską Akademią Nauk a Wydziałem Historycznym Państwowego Euroazjatyckiego Uniwersytetu im. Lwa Gumilowa. Niedawno utworzony (1996), dynamicznie rozwijający się Uniwersytet zajmuje obecnie wysokie miejsce w międzynarodowych rankingach naukowych. Ze względu na specyfikę dziejów Kazachstanu archeologia należy do priorytetowych kierunków badań historycznych, ważnych ze względu na odbudowywaną tożsamość narodową Kazachów dzięki niedawno odzyskanej niepodległości (1991). Projekt koordynował zatrudniony w Wydziale Historycznym ENU Michał Pędracki (orientalista i antropolog, wcześniej wykładowca m.in. w Jakucku) oraz jego kazachski współpracownik Askar Aytbaev. Uczestnicy seminarium uznali, że otworzyło ono nowe perspektywy badawcze, które w pełni zasługują na międzynarodowy grant. Po zakończeniu obrad goście zostali oprowadzeni po stolicy Kazachstanu i jego okolicach (obóz Alzhir) przez studentkę Wydziału Zhuldyz Sagyndykovą. W styczniu 2020 r. grupa studentów Wydziału Historycznego ENU odbędzie dwutygodniowy staż w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie.