Introduction to European Studies: A New Approach to Uniting Europe

Okładka: Miękka
Spis treści (pdf)

Wersja elektroniczna (PDF)

INTRODUCTION TO EUROPEAN STUDIES: A NEW APPROACH TO UNITING EUROPE (ed. by D. Milczarek, A. Adamczyk, K. Zajączkowski), Warszawa 2013Milczarek, A. Adamczyk, K. Zajączkowski), Warszawa 2013

Książka, przygotowana przez pracowników Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, stanowi bilans ponad dwóch dekad doświadczeń w zakresie dydaktyki i badań naukowych europeistyki UW. Zawiera zarówno refleksję metodologiczną, jak i merytoryczne wprowadzenie do studiów nad integracją europejską. We wstępnej części publikacji autorzy przedstawili genezę studiów europejskich w Polsce. Omówili podstawowe obszary badawcze i wykorzystywane w ich ramach metody, podkreślając specyfikę europeistyki jako studiów o charakterze interdyscyplinarnym. W kolejnych rozdziałach autorzy omówili najistotniejsze – ich zdaniem – zagadnienia, które powinny stać się przedmiotem studiów europejskich. Prezentując poszczególne problemy badawcze uwzględnili oni zarówno aktualny kontekst, jak również ich tło historyczne i perspektywy rozwoju. Teksty zostały w książce podzielone na siedem części, dotyczących (obok wspomnianego powyżej wstępu metodologicznego): historii integracji europejskiej, systemu instytucjonalnego i prawa UE, integracji gospodarczej, najważniejszych polityk unijnych, stosunków zewnętrznych i roli UE na świecie, spraw społecznych i kultury. Publikacja powstała jako wynik międzynarodowego programu badawczego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W programie, obok pracowników Centrum Europejskiego UW i innych polskich uczelni, uczestniczyli przedstawiciele uniwersytetów we Lwowie i w Rydze.