Migrations in Europe. New Pact on Migration and Asylum

26 maja 2021

[Eng below]

Szanowni Państwo,

kryzys migracyjny Europa ma za sobą, ale zjawisko międzynarodowych migracji będzie nam towarzyszyć przez lata. Dlatego Unia Europejska przedstawiła kompleksowy pakt o migracji i azylu, który jest obecnie dyskutowany w państwach członkowskich.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Centrum Stosunków Międzynarodowych zaprasza na webinarium poświęcone polityce migracyjnej UE.

Nasi goście:

• Ylva Johansson – komisarz, odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za sprawy wewnętrzne;
  • Christine Goyer – dyrektor biura UNHCR w Polsce
  • Dr Mariusz Boguszewski – dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych MSWiA
  • Dr Małgorzata Pacek – wykładowczyni Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego
  • Ks. Prof. Janusz Balicki – kierownik Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Czwartek, 27 maja 2021 r., ⏱ godz. 14:00
Profile Facebook Komisji Europejskiej oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej debacie online!

Agenda 27.05.2021 PL

[English]

Dear Sir or Madam,

The migration crisis is behind Europe, however the phenomenon of international migrations will accompany us for years. That is why the European Union has presented a comprehensive pact on migration and asylum, which is currently under discussion in the Member States.

The European Commission Representation in Poland in cooperation with the Centre for International Relations invites you to a webinar devoted to the EU migration policy.

Our guests:

• Ylva Johansson – EC Commissioner responsible for internal affairs
  • Christine Goyer – Head of UNHCR office in Poland
  • Mariusz Boguszewski – Head of the International Affairs Department, Ministry of the Interior and Administration
  • Małgorzata Pacek – lecturer, Center for Europe of the University of Warsaw
  • Rev. Prof. Janusz Balicki – Head of the Interinstitutional Department of Migration Research, Cardinal Stefan Wyszynski University, Warsaw

Thursday, 27 May 2021, ⏱ 2.00 pm CEST
Facebook profile of the European Commission and the Centre for International Relations.

For more information click here.

Join our online debate!

Agenda 27.05.2021 ENG