Moc Gór – Jury studenckie Centrum Europejskiego UW

17 czerwca 2021

STUDENCKIE JURY pod opieką dr Mirelli Kurkowskiej już po raz trzeci oceniać będzie filmy w ramach nadchodzącego  Festiwalu Moc Gór 2021!

dr Kurkowska jest także inicjatorką i koordynatorką ogólnouniwersyteckiego cyklicznego seminarium studenckiego Centrum Europejskiego UW – Moc Gór. Razem z organizatorami Festiwalu przygotowuje też na Uniwersytecie Dni Górskie na UW, które przerodziły się w stałe wydarzenie wpisane w kalendarz akademicki.

W skład Studenckiego Jury wchodzą:
• Magdalena Teter – studentka Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej Centrum Europejskiego UW.  Interesuje się różnymi kulturami i religiami, które poznaje i szanuje, również w trakcie licznych podróży. Czas poza uczelnią poświęca na długie, nocne spacery i domowe eksperymenty kulinarne. Lubi spotykać się ze znajomymi lub chodzić sama do teatru. Pływa małym jachtem żaglowym po europejskich morzach i jeziorach. Jakkolwiek z górami łączy ją głównie sezon zimowy, to również i przez resztę roku mają one szczególne miejsce w jej sercu.
• Katarzyna Daśko – studiuje muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz szkoli się w sztuce montażu filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej.  Interesuje się szeroko pojętą muzyką XIX wieku oraz kinem awangardowym, natomiast ze względu na charakter swojej pracy zajmuje  się chopinologią. W wolnym czasie uczy matematyki oraz języka polskiego na niższych etapach edukacji i gra na skrzypcach.
• Katarzyna Broda – jest właśnie  przed obroną pracy magisterskiej z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również kulturoznawstwo śródziemnomorskie ze ścieżką francuską na Wydziale Artes Liberales UW. Ukończyła studia podyplomowe z Public Relations w Państwowej Akademii Nauk. Studiowanie nauczyła się urozmaicać sobie podróżowaniem, dla niej  to nie tylko przyjemność czy możliwość przekraczania własnych granic, to także okazja do doświadczania, w sposób realny, znaczenia pojęć filozoficznych. Za jedną ze swoich największych zalet uznaje umiejętność posługiwania się wyobraźnią. Wie też, że wielu z nas nadzwyczajnie dużo zawdzięcza tej zdolności. To dzięki wyobraźni uważa, że możemy docierać na szczyty, nie tylko górskie.
• Robert Grosz – Przede wszystkim fizyk atmosfery związany Instytutem Geofizyki UW, który dalej szuka szczęścia i inspiracji w nauce. Obecnie powoli przygotowuje swoją rozprawę doktorską nt. fluktuacji wilgotności i mieszania turbulentnego w chmurach. Badania terenowe pozwoliły mu między innymi przepłynąć Ocean Atlantycki i wziąć udział w ogromnym przedsięwzięciu, jakim była kampania pomiarowa EUREC4A. Kinem zaczął interesować się jeszcze w liceum razem z grupą przyjaciół, co szybko pozwoliło ugruntować jego gust filmowy. Uczestnik Akademii Filmowej i Akademii Filmu Dokumentalnego. Stały bywalec festiwali i przeglądów filmowych – zarówno tych większych, ale też lokalnych. W kinie ceni przede wszystkim dojrzałość i niekonwencjonalność, absurd i liryczność. Chociaż wybrał fizykę, nadal liczy, że nakręci własny pełnometrażowy film. Wśród ulubionych twórców jednym tchem wymienia Tarkowskiego, Tarra i Lyncha.
• Michał Paluektau – pochodzi z polskiej rodziny z Nowogródczyzny. Studiuje Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Organizował pokazy filmowe i wydarzenia towarzyszące w ramach uniwersyteckiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF UW). Przez wiele lat zajmował się dystrybucją filmową w firmie AGAINST GRAVITY oraz współorganizował największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce PLANETE DOC REVIEW (obecnie MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL). Od kilku lat mieszka z żoną w andaluzyjskich górach Sierra Morena w okolicach Sewilli. Pracuje jako przewodnik po Sewilli i Andaluzji. Opracował kilka autorskich tras zwiedzania Andaluzji, dla miłośników kina – trasę SEWILLA W KINIE, a dla tych którzy chcą poznać łańcuch górski SIERRA MORENA – trasę SIERRA NORTE DE SEVILLA.

Jury obejrzy 30 wyjątkowych produkcji z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran), z których 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo podczas festiwalu. Na podstawie ich ocen wręczona zostanie Nagroda Jury Studentów –  nagroda przyznawana przez grono studentów i doktorantów rekomendowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego!

Serdecznie zapraszamy!