NATO and Me! – podsumowanie #NATOversity

19 maja 2019

W dniach 9-10.05 w „Przestrzeni from Facebook”, na ulicy Koszykowej 61 w Warszawie odbyło się spotkanie związane z 70.leciem istnienia NATO – „NATO at 70”. Studenci Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, AFiB Vistula oraz przedstawiciele różnych uniwersytetów w Budapeszcie (Peter Pazmany University) spotkali się aby uczestniczyć w spotkaniu NATO and ME! Miało ono na celu zapoznanie studentów z misją NATO, pogłębienie wiedzy na temat działalności Sojuszu, cyberprzestępstw, które są coraz powszechniejszym sposobem ataku na naszą wolność oraz o zjawisku wszechobecnej dezinformacji.

Po przybyciu zaproszonych gości oraz studentów, nastąpiło oficjalne otwarcie spotkania. Kilka słów wstępu wygłosił prof. Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego, w tym także po węgiersku ku zaskoczeniu wielu uczestników 🙂  Potem uczestnicy zostali podzieleni na zespoły odgrywające rolę państw sojuszniczych NATO i rozpoczęli kilkuetapową grę symulacyjną. Dotyczyła ona jednego z państw położonego na wschodniej flance NATO, gdzie separatyści przy pomocy aktora zewnętrznego próbowali przejąć władzę z jednym z miast. Zaatakowano także dwóch żołnierzy ze stacjonującego w mieście kontyngentu sojuszniczego. Wydarzeniom towarzyszył atak cybernetyczny oraz  szeroko zakrojona kampania dezinformacyjna. Emocji było co niemiara!!!

Studenci fantastycznie odegrali swoje role pod czujnym okiem obserwatorów. Wszystkim zaangażowanym w powodzenie tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy!

Niezwykle ciekawe było zderzenie świadomości i światopoglądów osób z różnych krajów. Wymiana doświadczeń, spojrzenie na dane kwestie w innej perspektywy, na pewno pozwoliło poszerzyć nasze horyzonty i dać możliwość ponownej analizy, niektórych kwestii. Należy pamiętać, że w dobie komputeryzacji, działania cyberprzestępców są coraz bardziej powszechne i powinniśmy umieć się przed nimi bronić. Tak samo jak wyłapywać nieprawdziwe informacje. Musimy dbać o harmonijny rozwój i bronić wartości, które nasz kształtują. Zwracajmy uwagę na działania innych rządów, bierzmy udział w życiu społecznym państwa. To my je tworzymy. To my tworzymy przyszłość Europy.