Prof. M.Grabowska na III Kongresie Europeistyki

8 lipca 2021

III Kongres Europeistyki. Europa Wielu Prędkości

W dniach 29-30 czerwca 2021 r. odbył się III Kongres Europeistyki – Europa Wielu Prędkości – zorganizowany przez Katedrę Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Kongres odbywał się w trybie zdalnym.

W Kongresie wzięło udział wielu uczestników z różnych ośrodków europeistycznych. Tryb zdalny, choć nie daje możliwości osobistego spotkania się uczestników, miał tą zaletę, że zgromadzono wielu wysokiej klasy prelegentów z kraju i z zagranicy, w tym np. prof. Roberta Ladrecha z Keel University, Wielka Brytania, ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, prof. Danutę Hubner, prelegentów z Niemiec, Veronikę Anghel z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Gabrielę Ilonszki z Corvinus University w Budapeszcie i in. Gości przywitali przedstawiciele władz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz władz lokalnych Wrocławia, a patronat nad Kongresem przyjął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tematyka wystąpień, referatów i paneli była niezwykle bogata. Pełny program Kongresu załączony jest poniżej. Prof. Marta Grabowska jako jedyna uczestniczka Kongresu z ramienia Centrum Europejskiego UW wygłosiła dwa referaty z zakresu problematyki, w której się specjalizuje:

1. „Rola Programu Cyfrowa Europa w nowej strategii rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz w nowym programie rozwoju gospodarczego Polski Ład”
  1. „Technologia 5G w Unii Europejskiej”

IV Kongres Europeistyki zaanonsowany został na koniec września 2023 r., a jego organizatorem będzie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Program tegorocznego Kongresu znajduje się tutaj