Spotkanie z sędzią Piotrem Gąciarkiem

2 czerwca 2022

W dniu 7 czerwca 2022 r. o godz. 15:00 zapraszamy na spotkanie z sędzią Piotrem Gąciarkiem w Centrum Europejskim UW (w sali 02).

Spotkanie na temat „Znaczenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów w praworządnym państwie”. Rozmowa będzie dotyczyć kryzysu praworządności, niezależności sądów, represji, oporu sędziów oraz instrumentów wykorzystywanych przez sędziów, w szczególności pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości oraz skarg indywidualnych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Spotkanie poprowadzi dr Marcin Mrowicki.

Piotr Gąciarek: rocznik 1974, absolwent WPIA UW. W 2001 roku zdałem egzamin sędziowski, od czerwca 2001 orzekałem jako asesor, od grudnia 2003 sędzia sądu rejonowego, od maja 2010 orzekałem w Sądzie Okręgowym w Warszawie, od marca 2012 roku sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Całą drogę zawodową orzekałem w sprawach karnych w I instancji. W dniu 29 maja 2021 roku zostałem przeniesiony karnie z wydziału karnego do wydziału wykonywania orzeczeń za zgłoszenie zdania odrębnego, gdy w składzie rozpoznającym zażalenie poziome (w ramach tego samego wydziału) zasiadał ze mną neo sędzia. 13.09.2021 roku zostałem na miesiąc odsunięty od pracy decyzją prezesa SO w Warszawie (i zarazem rzecznika dyscyplinarnego) za odmowę zasiadania w jednym składzie z neo sędzia. 24.11.2021 zostałem bezterminowo zawieszony przez izbę dyscyplinarną SN i odebrano mi 40% wynagrodzenia. Należę do Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, jestem członkiem zarządu oddziału warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy!