Summer School on Migration Studies 2021

14 czerwca 2021

[Polish version below]

We would like to invite you to the 13th Summer School on Migration Studies that will take place from 23 – 27 August 2021 in Prague, Czech Republic. The event is organized by the International Organization of Migration’s Czechia office. This year edition is held in co-operation with the Faculty of Law of the University of Charles and co-funded by the US Embassy in Prague.

The Summer School will be attended by university students and young professionals from the Czech Republic and abroad. The 5 days program will consist of interactive seminars with international and Czech experts from various fields regarding migration. All lectures will be held in English.

The Summer School 2021 will take place both in person on the premises of the Faculty of Law of the University of Charles as well as on-line. The number of seats for in-person attendance will be announced on the basis of governmental restrictions during the following months, but no later than in July. The capacity will not exceed 100 participants. Online capacity is limited to 100 seats.

Among the main thematic focus of the upcoming program are:
• Migration and the Czech Republic | European Union
• Migration in the Mediterranean
• Migration and Forced Displacement: Case Study: Syria
• Migration and the Americas
• Migration and Climate Change

You can find more information on webpage or Facebook.

Here you will find complete information about the Summer School in Migration Studies

[Polish version]

Serdecznie zapraszamy na XIII edycję Summer School on Migration Studies, która odbędzie się w dniach 23 – 27 sierpnia 2021 roku w Pradze Czeskiej. Organizatorem wydarzenia jest czeskie biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Tegoroczna edycja odbywa się we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze i jest współfinansowana przez Ambasadę USA w Pradze.

W Szkole Letniej wezmą udział studenci i młodzi profesjonaliści z Czech i zagranicy. 5 dniowy program składać się będzie z interaktywnych seminariów z międzynarodowymi i czeskimi ekspertami z różnych dziedzin dotyczących migracji. Wszystkie wykłady będą prowadzone w języku angielskim.

Szkoła Letnia 2021 odbędzie się zarówno w formie stacjonarnej na terenie Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola, jak i on-line. Liczba miejsc stacjonarnych ogłoszona zostanie na podstawie publikowanych ograniczeń rządowych w ciągu najbliższych miesięcy, lecz nie później niż w lipcu. Liczba miejsc stacjonarnych nie przekroczy 100. Liczba miejsc on-line jest ograniczona do 100 uczestników.

Wśród głównych tematów nadchodzącego programu znajdują się:
• Migracja i Republika Czeska | Unia Europejska
• Migracja w regionie Morza Śródziemnego
• Migracje i przymusowe wysiedlenia: Studium przypadku: Syria
• Migracja i obie Ameryki
• Migracje i zmiany klimatyczne

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej lub na Facebooku.

Wszystkie informacje dot. Szkoły Letniej znajdziesz tutaj

SSoMS2021