Wizyta organizacyjna dr. Artura Adamczyka w Bośni i Hercegowinie
W dniach 10-14 czerwca 2024 roku dr Artur Adamczyk, redaktor naczelny czasopisma „Studia Europejskie — Studies in European Affairs” oraz koordynator ds. projektów dydaktycznych i badawczych w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, odbył wizytę organizacyjną w Bośni i Hercegowinie. Celem wizyty było nawiązanie trwałych instytucjonalnych relacji z wybranymi uczelniami oraz think tankami w kontekście współpracy dydaktycznej, badawczej oraz projektowej w ramach programu Erasmus+ i innych inicjatyw. Wszystkie wizyty odbywały się z udziałem dr. Hab. Marko Babicia z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
Wizytę rozpoczęło nieoficjalne spotkanie w dniu 10 czerwca z Profesorem Seadem Turčalem, dziekanem Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Sarajewie. Spotkanie miało na celu omówienie możliwości współpracy między Centrum Europejskim UW a Wydziałem Nauk Politycznych Uniwersytetu w Sarajewie. Rozmowy dotyczyły potencjalnych obszarów współpracy, takich jak wymiana studentów i kadry, wspólne projekty badawcze oraz aplikacje o granty.
11 czerwca: Oficjalna wizyta na Uniwersytecie w Sarajewie
Oficjalna wizyta na Uniwersytecie w Sarajewie obejmowała spotkania z przedstawicielami Wydziału Nauk Politycznych, dziekanem WNP US profesorem Seadem Turčalem, koordynarorką ds. współracy międzynarodowej prof. Sanela Sadić oraz Muamerem Hirkiciem. Omawiano możliwości pogłębienia współpracy dydaktycznej, badawczej, publikacyjnej (współpraca czasopism) oraz grantowej, a także szczegóły podpisania umowy w ramach programu Erasmus+. Obie strony zaprezentowały swoje oferty wykładów i zajęć w języku angielskim, co pozwoliło zidentyfikować możliwości wymiany studenckiej i kadry. Dyskusje te stworzyły solidne podstawy do podpisania umowy bilateralnej, co znacząco może wpłynąć na umiędzynarodowienie aktywności Centrum Europejskiego UW. Bezpośrednim rezultatem spotkania było podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy CE UW a WNP US.
12 czerwca: Wizyta na Uniwersytecie w Banja Luce
Kolejnym etapem była wizyta na Uniwersytecie w Banja Luce, gdzie dr Adamczyk spotkał się z prof. Ranką Perić Romić, dziekanem Wydziału Nauk Politycznych, oraz prof. Matejem Saviciem, koordynatorem ds. współpracy międzynarodowej. Podobnie jak w Sarajewie, omawiano możliwości współpracy w ramach programu Erasmus+. Prezentacje ofert wykładów i zajęć w języku angielskim ukazały duże możliwości wymiany akademickiej i wspólnych inicjatyw dydaktycznych. Rozmowy dotyczyły także stosowania dobrych praktyk w czasopismach wydawanych przez obie instytucje. Bezpośrednim rezultatem spotkania było podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy CE UW a WNP UB.
13 czerwca: Spotkania w think-tankach w Sarajewie oraz wizyta w Radzie Miasta Sarajewa i spotkanie z burmistrz Sarajewa, prof. Benjaminą Karic.
Kolejny dzień wizyty w Sarajewie poświęcony był spotkaniom z przedstawicielami think tanków: Centre for Security Studies (CSS) oraz Populari. W spotkaniu z CSS uczestniczył jej dyrektor, dr Denis Hadžović, a Populari reprezentowała dyrektor zarządzająca Alida Vracić, Dyskusje dotyczyły możliwości współpracy w zakresie badań naukowych oraz aplikacji o granty badawcze. Spotkania te pozwoliły na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, co w przyszłości może zaowocować realizacją wspólnych projektów badawczych oraz publikacji naukowych. Złożono także wizytę w Radzie Miasta Sarajewa, gdzie odbyły się rozmowy z burmistrz Sarajewa, prof. Benjaminą Karić. Pani burmistrz przedstawiła konkretne propozycje dotyczące możliwości udziału miasta w organizacji konferencji międzynarodowych (pomoc logistyczna i naukowa), które mogłyby się odbyć w ramach grantów naukowych realizowanych przez CE UW na Bałkanach.
14 czerwca: Wizyta na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Travniku/Kiseljaku
Ostatnim etapem wizyty było spotkanie z władzami Uniwersytetu w Travniku/Kiseljaku, gdzie dr Adamczyk rozmawiał z prof. Ismetem Aliją, współzałożycielem uczelni, oraz prof. Džemalem Najetoviciem, dziekanem Wydziału Prawa. W spotkaniu uczestniczyła większość kadry naukowej wydziału (ok. 30 osób) oraz studenci. Omawiano możliwości współpracy w różnych wymiarach, w tym dydaktycznym, badawczym oraz grantowym, a także ustalano szczegóły podpisania umowy bilateralnej. Prezentacje ofert wykładów i zajęć w języku angielskim ukazały duże możliwości wymiany akademickiej. Bezpośrednim rezultatem spotkania było podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy CE UW a WP UT/K.
Wizyta organizacyjna dr. Artura Adamczyka w Bośni i Hercegowinie może mieć duże znaczenie dla umiędzynarodowienia dydaktyki oraz badań prowadzonych w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Nawiązanie bezpośrednich kontaktów z osobami odpowiedzialnymi za projekty dydaktyczne i badawcze w odwiedzanych instytucjach mogą się przyczynić do zbudowania silnego networku współpracy. Dyskusje nad możliwościami wymiany kadr naukowej, studentów oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie publikowania czasopisma naukowego otworzyły nowe perspektywy współpracy międzynarodowej. Potencjalne podpisanie umów w ramach programu Erasmus+ oraz umów bilateralnych zwiększy mobilność studencką i kadry, co w długoterminowej perspektywie może przyczynić się do podniesienia jakości kształcenia oraz badań naukowych na Uniwersytecie Warszawskim.