Wizyta studyjna studentów i wykładowców CE na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie

22 grudnia 2018

W dniach 5-7.12.2018 dr Małgorzata Pacek wraz z grupą studentów Centrum Europejskiego UW (Nikol Tomar, Katarzyna Gruszka, Adrian Moliński)  uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Lwowa, na zaproszenie dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, prof. Markijana Malskiego. Wizyta ta została zrealizowana w ramach działań projakościowych realizowanych przez Centrum Europejskie UW (program indywidualizacji kształcenia). Celem wyjazdu był udział w międzynarodowym forum młodzieżowym „Bezpieczeństwo i stabilna Europa oczyma młodzieży: bezpieczeństwo informatyczne”. W spotkaniu uczestniczyli także: Barbora Maronkova, dyrektor Centrum Informacji i Dokumentacji NATO, Marina Sobotiuk i Jewhen Vladimirov, doradcy Ministra Infrastruktury Ukrainy , Jewgienij Magda, adiunkt w NTUU KPI im. Igora Sikorsky’ego, dyrektor Instytutu Polityki Światowej, wykładowcy i studenci Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku oraz Donieckiego Uniwersytetu Narodoweg im. Wasyla Stusa w Winnicy. Wszyscy uczestnicy forum otrzymali certyfikaty uczestnictwa.

Drugi dzień wizyty został przeznaczony na wspólne seminarium polskich i ukraińskich studentów na temat „Bezpieczeństwa europejskiego i udziału Ukrainy w polityce europejskiej” oraz seminarium „Emigracja obywateli ukraińskich do Polski i proces integracji w społeczeństwie polskim„ z udziałem dr Małgorzaty Pacek, dr Oksany Krayevskiej, Anety Lech-Debera i dr Christiny Fogel.

Podczas wizyty dr M. Pacek spotkała się z władzami i pracownikami Wydziału. Między innymi z: prof. Markijanem Malskim, dziekanem Wydziału; prof. Mykhaiło Mykievithem, zastępcą dziekana Wydziału, prof. Bohdanem Hudem, dyrektorem Instytutu Integracji Europejskiej; dr Oksaną Krayevską – koordynatorką programu Erasmus Plus na Wydziale; Oleksandrem Kuchykiem, Zastepcą Dyrektora International Security and Partnership Centre funkcjonującym przy Wydziale. Przygotowana zostało planowana na 6-8 maja 2019 r. konferencja na temat udziału Ukrainy w stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki migracyjnej..

CE UW i Wydział Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie współpracują od wielu lat przy realizacji i aplikacji różnych międzynarodowych projektów badawczych oraz konferencji międzynarodowych. Na maj 2019 roku przygotowywany jest kolejny wspólny projekt na temat przyszłości Ukrainy w Europie