Zarządzanie zasobami ludzkimi w polityce europejskiej – wyzwanie dla polskich elit.

1 czerwca 2022

Zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium naukowym online „Zarządzanie zasobami ludzkimi w polityce europejskiej – wyzwanie dla polskich elit”

Seminarium odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godzinie 9:30.
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/83455854195

Organizatorzy:
Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski

Opis seminarium:
Z roku na rok obserwujemy większą liczbę zgłoszeń do konkursów organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr i zwiększamy reprezentację naszych obywateli w unijnej służbie cywilnej. Jednak wg nieformalnego rozdzielnika siły reprezentacyjnej państwa w instytucjach UE powinno pracować około 8% obywateli z Polski. Wg danych Komisji Europejskiej z marca 2022 roku reprezentacja Polski to 4,6 proc. Niewiele mniejsza jest reprezentacja Rumunii, która 9. lat później wstąpiła do Unii a liczba mieszkańców tego państwa jest o połowę mniejsza niż Polski. Można zatem stwierdzić, że Polska jest krajem niedoreprezentowanym w europejskiej służbie cywilnej.

Podczas spotkania omówimy dobre praktyki zarządzania zasobami ludzkimi stosowane przez państwa charakteryzujące się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia, a także omówimy przypadek Polski. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pomimo 18 lat członkostwa w UE nie udało nam się wypełnić wskaźnika zatrudnienia na poziomie 8 proc.?

Zapraszamy do dyskusji, w której wezmą naukowcy i praktycy.

Otwarcie seminarium:
• dr hab. Marta Jas-Koziarkiewicz (Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

Moderatorka:
• Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek (Katedra Nauk o Państwie i Administracji Publicznej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)

Prelegenci:
• Prof. dr hab. Tomasz G. Grosse (Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)
• Angelika Gieraś (Instytut Sobieskiego)
• Andrzej Lisiecki-Żurowski, Sekretarz Zarządu, Stowarzyszenie Network PL
• Natalia Matyba, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
• Małgorzata Pitala, Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Stowarzyszenie Network PL
• Rafał Sobczak, Dyrektor Gabinetu Szefa Służby Zagranicznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
• Dr hab. Marta Witkowska (Katedra Polityk Unii Europejskiej WNPiSM Uniwersytet Warszawski)