Prof. Góralczyk na EU-China Peace and Security Forum

21 września 2017

W dniach 18-19 września br. odbyło się w Pekinie EU-China Peace and Security Forum, przeprowadzone przez renomowaną European Council on Foreign Relations (ECFR), a fundowane ze środków UE. W 10-osobowej delegacji UE znalazł się prof. Bogdan Góralczyk – jako jedyny reprezentant naszego regionu. Pierwszy dzień obrad przeprowadzono w Delegacji UE w Pekinie, a trzy dyskusje panelowe otworzyli ambasador UE Hans-Dietmar Schweisgut oraz szef delegacji ECFR, prof. Francois Godement. W obradach uczestniczyli wysocy rangą przedstawiciele wszystkich 28 (jeszcze) ambasad państw członkowskich UE. Drugi, też zamknięty, dzień obrad odbył się na Uniwersytecie Pekińskim, w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Strategicznych Uniwersytetu Pekińskiego – Beida (prof. Wang Jisi). Przez oba dni omawiano takie kwestie, jak Afganistan, Irak, ISIS, Syria, Iran, a nade wszystko aktualna, niebezpieczna sytuacja na Półwyspie Koreańskim.
Sprawozdanie z tej konferencji będzie wkrótce dostępne na stronach ECFR: www.ecfr.eu

Podczas tego pobytu prof. B. Góralczyk 14 września spotkał się z charge d’affaires Ambasady RP w Pekinie i kilkoma najważniejszymi jej dyplomatami, omawiając kwestie stosunków dwustronnych Chin z Polską, naszym regionem i UE oraz najważniejsze kwestie wewnętrzne w ChRL i międzynarodowe związane z obecną polityką Chin.