FAQ
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kandydatów pytania

Jakie przedmioty oferowane są w ramach tego kierunku?
Program studiów na kierunku europeistyka jest programem inter- i multidyscyplinarnym. Można w nim znaleźć przedmioty z 4 głównych dyscyplin naukowych: nauk o polityce, socjologii, prawa i ekonomii. Na studiach licencjackich w ramach tych dyscyplin oferowane są przede wszystkim przedmioty wprowadzające, tak żeby dać studentom do ręki narzędzia i metody analizy oraz interpretacji właściwe dla tych dyscyplin. Na studiach tych podejmowane są też pierwsze próby rozwiązywania problemów Europy. Na studiach II stopnia (magisterskich) w większym stopniu ta podstawowa wiedza wykorzystywana jest do interdyscyplinarnego rozwiązywania wybranych złożonych problemów Europy.
Czy programie studiów jest nauka języków obcych?
Studenci studiów pierwszego stopnia uczestniczą w ciągu trzech lat studiów w 240 h lektoratów z dowolnego (tj. wybranego przez siebie) języka obcego, na wybranym przez siebie poziomie. Kończąc studia licencjackie studenci muszą zdać egzamin z dowolnego języka obcego przynajmniej na poziomie B2.
Na studiach drugiego stopnia studenci podnoszą kompetencje językowe uczestnicząc w zajęciach kierunkowych prowadzonych w języku obcym.
W jakich językach prowadzone są wykłady?
Zajęcia prowadzone są w języku polskim. Poza tym studenci mogą korzystać z ogólnouniwersyteckiej oferty zajęć ogólnodostępnych, z których wiele prowadzonych jest w języku obcym (zwykle też w każdym roku akademickim pracownicy dydaktyczni CE proponują kilka otwartych przedmiotów obcojęzycznych).
Jakie są możliwości studiowania za granicą i wyjazdów na stypendia?
W ramach programu Erasmus+, mamy podpisane umowy z ponad 30 uczelniami partnerskimi w całej Europie, m.in. z uczelniami we Francji, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech, w Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, a nawet Turcji. Oferta programu Erasmus+ pozwala studentom kształcić się w obcych językach i obcować z innymi kulturami.
Gdzie można znaleźć pracę po tych studiach?
Studia na europeistyce dostarczają wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy w instytucjach Unii Europejskiej, a także wszelkiego rodzaju organizacjach międzynarodowych (np. ONZ, OBWE) i pozarządowych, organach administracji rządowej (np. MSZ, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) i samorządowej, przedsiębiorstwach działających na terenie Unii Europejskiej, ośrodkach akademickich, centrach informacji europejskiej, wydawnictwach oraz w mediach. Ze względu na interdyscyplinarność studiów, absolwent europeistyki łatwiej się odnajduje na rynku pracy, gdyż potrafi łączyć zdobytą wiedzę z różnych obszarów.
Czy trzeba wpisać wyniki maturalne na koncie rejestracyjnym, aby zapisać się na wybrany kierunek?
Czym różni się przedmiot wymagany od przedmiotu punktowanego?
Przedmiot punktowany jest to przedmiot punktowany w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia. Brak wyniku egzaminu maturalnego z tego przedmiotu nie dyskwalifikuje kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Czy jeżeli kandydat z tzw. starą maturą musi podać w IRK oceny z przedmiotów, to trzeba zaznaczyć wszystkie przedmioty ze świadectwa dojrzałości, czy tylko przedmioty zdawane na maturze?
Czy wyniki ustnych egzaminów maturalnych brane są również pod uwagę w rekrutacji kandydatów z tzw. nową maturą, dyplomem IB oraz EB?
Czy po otrzymaniu wyników maturalnych można zmieniać wybrane przy rejestracji przedmioty, z których pisało się maturę i ich poziomy?
Ile punktów za przedmioty rozszerzone można otrzymać w rekrutacji?
Liczba punktów zależy od przedmiotu. Szczegółowe informacje można znaleźć w IRK.
Zdaję przedmioty na poziomie podstawowym. Czy dostanę za nie punkty w rekrutacji?
Liczba punktów zależy od przedmiotu. Szczegółowe informacje można znaleźć w IRK.
Czy pierwszy język zdeklarowany na maturze jest pierwszym językiem w rekrutacji?
Nie musi tak być. Ważne, aby jeden z języków obcych był zdany na maturze na poziomie rozszerzonym.
Czy można w trakcie trwania rejestracji zmienić wybrany kierunek?
Na jaki numer konta bankowego należy wnieść opłatę rekrutacyjną?
Co się stanie, jeśli nie wniesie się opłaty rekrutacyjnej w wymaganym terminie (nie będzie ona zaksięgowana w wymaganym terminie)?
Czy rejestrując się na kilka kierunków, opłatę rekrutacyjną trzeba wpłacić za każdy kierunek?
Jaki typ zdjęcia jest wymagany do wgrania w systemie IRK?
Do kiedy trzeba zamieścić zdjęcie elektroniczne w formularzu rejestracyjnym?
Cyfrowy zapis zdjęcia powinien być wgrany do końca trwania zapisów internetowych. Załączona fotografia powinna być taka sama, jak ta w formie papierowej, dostarczana po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu.
Czy zaświadczenie lekarskie jest wymagane w procesie rekrutacyjnym?
Nie, takie zaświadczenie nie jest wymagane na kierunku europeistyka.
W jaki sposób kandydat zostaje poinformowany o tym, czy zakwalifikował się na studia?
Jakie dokumenty należy dostarczyć po zakwalifikowaniu się na studia stacjonarne I i II stopnia?
Kandydat po otrzymaniu wyników zobowiązany jest dostarczyć:
- kserokopię oryginału lub uwierzytelnionego odpisu świadectwa dojrzałości (a w przypadku kandydatów, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości przed 2005 r. – kserokopię świadectwa dojrzałości oraz kserokopię zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego; a w przypadku kandydatów z maturą międzynarodową lub europejską – kserokopię dyplomu IB albo dyplomu EB albo świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą). W każdym przypadku, przy składaniu dokumentów, proszę mieć ze sobą oryginał dokumentu, o którym mowa celem poświadczenia przed Komisję Rekrutacyjną zgodności kopii z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem (tylko do wglądu),
- ankietę osobową zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowaną z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisaną przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”), - podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS), zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”), - dowód uiszczenia opłaty za ELS ( należność za ELS w wysokości 22 zł należy wpłacać na wyodrębniony rachunek w Banku Millenium S.A., dane tutaj); w przypadku cudzoziemców przebywających za granicą, którzy nie mogą dokonać przelewu, dowód uiszczenia opłaty za ELS można okazać po przyjeździe do Polski.
- oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”),
- kserokopię oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą. W każdym przypadku, przy składaniu dokumentów, proszę mieć ze sobą oryginał dokumentu, o którym mowa celem poświadczenia przed Komisję Rekrutacyjną zgodności kopii z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem (tylko do wglądu),
- ankietę osobową zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowaną z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisaną przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”), - podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS), zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”), - dowód uiszczenia opłaty za ELS (należność za ELS w wysokości 22 zł należy wpłacać na wyodrębniony rachunek w Banku Millenium S.A., dane tutaj); w przypadku cudzoziemców przebywających za granicą, którzy nie mogą dokonać przelewu, dowód uiszczenia opłaty za ELS można okazać po przyjeździe do Polski.
- oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod linkiem „
Dokumenty i dalsze kroki”),
Co w przypadku, gdy kandydat nie otrzymał jeszcze dyplomu i suplementu po obronieniu pracy? (dotyczy studiów II stopnia)
Jeśli kandydat nie otrzymał jeszcze oryginałów tych dokumentów, należy po zakwalifikowaniu się podczas składania dokumentów dostarczyć zaświadczenie o zdanym egzaminie dyplomowym i jego wyniku, wraz z potwierdzeniem uzyskania średniej z toku studiów, a po otrzymaniu dyplomu i suplementu dostarczyć ich kserokopie do punktu rekrutacji.
Gdzie i kiedy osoby zakwalifikowane na studia powinny złożyć dokumenty?
Kandydaci, którzy otrzymają informację o zakwalifikowaniu na studia, składają dokumenty na wydziałach w terminie i w miejscu podanym przez komisję rekrutacyjną w komunikacie wczytanym na konto kandydata. Punkt rekrutacyjny Centrum Europejskiego znajduje się w jego siedzibie przy al. Niepodległości 22 (II piętro).
Co się stanie jeśli kandydat nie złoży papierów w terminie?
Czy muszę osobiście złożyć dokumenty, czy może zrobić to za mnie osoba trzecia?
Czy opłatę za Elektroniczną Legitymację Studencką (ELS) wpłacam również na osobiste konto rejestracyjne w systemie IRK?
Nie. System IRK obsługuje jedynie opłaty rekrutacyjne. Opłatę za ELS należy uiścić na konto przeznaczone do tego celu podane na stronie http://rekrutacja.uw.edu.pl/index.php/elektroniczna-legitymacja-studencka-els/