7 i 8 odcinek Podcastu Światowid

22 kwietnia 2021

7 i 8 odcinek Podcastu Światowid są już dostępne w serwisach streamingowych!

Światowid to Podcast realizowany przez studentów Koła Analiz Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (w które zaangażowani są studenci CE UW), w którym poruszane są tematy związane ze sprawami międzynarodowymi.

W odcinku 7: Ujgurzy – historia i teraźniejszość

Ujgurzy to największa mniejszość narodowa w Regionie Autonomicznym Xinjiang-Uyghur, który zajmuje tereny na północno – zachodnich krańcach Chinskiej Republiki Ludowej. W tym odcinku została prześledzona historia tego narodu i pokazano skąd wziął się konflikt pomiędzy Chińczykami Han, a Ujgurami. Wspomniana jest również aktualna sytuacja w regionie m.in. obozy reedukacyjne, których temat obecnie pojawia się często w informacjach dotyczących tego regionu. Zaznaczono również zagrożenie terrorystyczne w tym regionie, które jest obecnie używane przez władze centralne do wytłumaczenia postępowania względem Ujgurów i innych mniejszości z Xinjiangu.

W odcinku 8: Polityczny chaos w Izraelu

Czwarte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne z marca bieżącego roku ponownie nie przyniosły realnego rozstrzygnięcia kryzysu politycznego w Izraelu. O przyczynach problemu z utworzeniem stabilnego rządu, polaryzacji względem premiera Netanjahu oraz możliwych scenariuszach w przyszłości, poznacie w rozmowie Dawida Pietrusiaka z analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Michałem Wojnarowiczem.

Zapraszamy do słuchania!

Światowid