Delegacja CE UW w Macedonii

15 grudnia 2021

W dniach 8-12 grudnia 2021 r. delegacja Centrum Europejskiego UW wizytowała Wydział Prawa Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy w Bitoli (Macedonia Północna).

Trójka reprezentantów CE UW w składzie: Dyrektor CE dr hab. Kamil Zajączkowski, doc. dr Artur Adamczyk oraz dr Małgorzata Pacek odwiedzili Uniwersytet im. św. Klemensa z Ochrydy w Bitoli (dalej USKO) w ramach programu Erasmus Plus. W trakcie wizyty do głównych aktywności naszych naukowców należał udział w konferencji  „THE EUROPEAN UNION’S SOUTHERN AND EASTERN NEIGHBOURHOOD IN A TIME OF COVID-19”, prowadzenie wykładów dla studentów oraz omówienie dalszej współpracy naukowej i badawczej z władzami USKO.

Polscy naukowcy odbyli również szereg spotkań i rozmów dotyczących przyszłej współpracy obu uniwersytetów. Głównymi uczestnikami dyskusji poza reprezentacją Centrum Europejskiego byli:
• prof. Goran Ilik  – dziekan Wydziału Prawa USKO;
• prof. Angelina Stanojoska – koordynator programu ERASMUS Plus, Wydział Prawa USKO;
• członkowie Institute for Research and European Studies: prof. Mladen Karadzoski oraz prof. Ice Ilijevski;
• dr hab. Tomasz Stępniewski, prof. KUL – Instytut Europy Środkowej.

Do głównych tematów rozmów należały: dalsza współpraca jednostek w ramach programu Erasmus Plus (zarówno dla studentów, jak i pracowników naukowych) oraz stworzenie networku uczelni bałkańskich pod kierownictwem University „St. Kliment Ohridski” – Bitola, z którymi CE UW będzie współpracować w zakresie pozyskiwania grantów naukowych. Podczas wizyty omówione zostały także plany zorganizowania wspólnej szkoły letniej dla studentów Centrum Europejskiego UW i Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy w Bitoli.

Pełen program konferencji znajduje się tutaj!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu, która znajduje się poniżej!