Dorota Jurkiewicz-Eckert w Bari i w Kluż-Napoka

22 kwietnia 2024

W dniach 8-12.04.2024 Dorota Jurkiewicz-Eckert zrealizowała bogaty program  Erasmus Plus na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Aldo Moro w Bari, a w dniach 18-19.04.2024 wzięła udział w międzynarodowej konferencji na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu Babes Bolyai w Klużu-Napoka w Rumunii.

1. Wizyta Erasmus Plus na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Aldo Moro w Bari

W dniach 8-12.04.2024 Dorota Jurkiewicz-Eckert zrealizowała bogaty program pobytu w Bari w ramach programu wymiany wykładowców Erasmus Plus  na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Aldo Moro w Bari.

Program objął przeprowadzenie trzech zajęć dla studentek i studentów pierwszego i drugiego stopnia w ramach zajęć z zakresu stosunków międzynarodowych oraz spotkania z wykładowcami Wydziału Nauk Politycznych oraz DIRIUM – Dipartimento di Ricerca e Innovazione Umanistica. W sumie w zajęciach wzięło udział ponad 60 studentek i studentów WNP UNIBA.

Dorota Jurkiewicz-Eckert spotkała się z prof. Angelą Marią Romito, prof. Alidą Siletti, prof.  Giuseppe Cascione, prof. Luciano Monzali oraz prof. Milano Rosario. Miło było spotkać kolegę z Wydziału Dziennikarstwa i Informacji Naukowej, dr Jacka Mikuckiego, także z wizytą Erasmus Plus.

Liczne spotkania z prof. Angelą Marią Romito zaowocowały pomysłami na wspólne działania i projekty. Bardzo obiecująco przebiegło także spotkanie z prof.  Guliano De Felice, archeologiem z  DIRIUM UNIBA z uwagi na możliwe wspólne zrealizowanie projektu badawczego związanego z Europejskim Znakiem Dziedzictwa.

W trakcie pobytu Dorota Jurkiewicz-Eckert jako koordynator programu Erasmus Plus w CE UW spotkała się na osobnym roboczym spotkaniu z prof. Alidą Siletti, swoją odpowiedniczką na Wydziale Nauk Politycznych UNIBA oraz wzięła udział w spotkaniu wydziałowego Komitetu Erasmus Plus, a także spotkała się ze studentami zainteresowanymi przyjazdem do Centrum w przyszłym roku akademickim.

1. Udział w czwartej edycji międzynarodowej konferencji Crisis Communication and Conflict Resolution organizowanej przez Wydział Studiów Europejskich Uniwersytetu Babeș-Bolyai Kluż Napoka w Rumunii

W dniach 18-19.04.2024 Dorota Jurkiewicz-Eckert wzięła udział w międzynarodowej konferencji, „Crisis Communication and Conflict Resolution”, podczas której wygłosiła referat zatytułowany „Cultural heritage protection in crises: what’s the role of the European Union? Partner, Power, Player, Payer?”. Organizatorami konferencji byli: Wydział Studiów Europejskich Uniwersytetu Babeș-Bolyai, University of Johannesburg,  State University of New York at Cortland, Centre d’études africaines – Universitatea Babeș-Bolyai  Centre de Réussite Universitaire – Universitatea Babeș-Bolyai oraz Agence Universitaire de la Francophonie – Europe Centrale et Orientale.

Wizyta na Wydziale Studiów Europejskich UBB  była także sposobnością do spotkań z Dziekanem Wydziału prof. Adrianem Corpadeanem, Vice-Dziekanem prof. Laurą Hertą oraz prof. Delią Flanją,   Dyrektor Biura Stosunków Międzynarodowych FES UBB i dr Gianiną Joldescu-Stan w celu omówienia prowadzonych wspólnie projektów, w tym projektu typu Blended Intensive Program, którego CE UW jest partnerem w tym roku, a także planowanych wspólnych konferencji i  publikacji oraz zaplanowanych wizyt wykładowców z UBB w Centrum Europejskim.

Wizyta została sfinansowana w ramach mikrograntu w ramach Działania IV.3.1 finansowanego z projektu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza”.